| anonim_4396 a întrebat:

Am luat un virus pe PC. Nu ma lasa sa instalez nimic, si unele programe sunt stricate, nu mai pot intra in ele. Va rog ajutati-ma rapid! Am incercat MalwareBytes si Bitdefender sau Avira, dar nu ma lasa sa le instalez. Zice Error Code:5 Acces Denied. E urgent!

Răspuns Câştigător
| al3xander a răspuns:

Incearca http://www.kaspersky.com/antivirus-removal-tool?form=1
este o utilitara de sters virusii, in cele mai multe cazuri se instaleaza si pe calculatoarele infectate.

| Lighter a răspuns (pentru al3xander):

Al3xander, iti multumesc foarte mult! Metoda ta a functionat. O singura problema: Dupa ce am scapat de virus, si dupa restart, tot nu pot instala antivirusuri. Aceeasi eroare, doar ca virusul nu mai e in PC, ca inainte il puteam vedea pana si in Task Manager, acum nu mai e. Ma puteti ajuta de aici?

18 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Incearca sa elimini virusul prin scanare cu un program antivirus online, de ex. cu cel de la BitDefender si apoi o sa poti sa-ti instalezi un program antivirus.

| Lighter a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu il detecteaza niciunul online.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sterge toate partitiile de pe HDD si reinstaleaza Windowsul.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Incearca sa-l reformatezi instalandu-ti un nou windows..doar asa scapi de necazuri.
O zi bunahappy

| Lighter a răspuns (pentru caramela):

Stiam si eu ca o sa vina cineva si o sa spuna "Instaleaza din nou Winndows-ul". Nu mersi, atata timp cat exista solutii cu antivirusi. Reinstalarea Windows-ului o sa o aplic decat atunci cand nu mai am ce altceva sa fac. Deocamdata nu, mersi.

| mihai69 a răspuns:

Fă un disc boot-abil (UBCD, www.ubcd4win.com ) pornești calculatorul cu el și alegi din meniul de pornire să scaneze de viruși.
După aia, boot-ezi fără el, dar în „safe mde" și rulezi msconfig. (START > Run... > tastezi acolo msconfig.exe ). Scoți cam tot ce apare la tab-ul „start-up". Boot normal și vezi ce zice.
Normal ar fi să fie OK.
Descarci și instalezi A/V bun.
Scanezi.

| MskDesign a răspuns:

Vezi in Control Pannel daca ai dezactivat UAC (user account control), ridica-l pana la default si dai ok.

| K0sti a răspuns (pentru MskDesign):

Cum sa-l ridice? Trebuie sa-l dea jos de tot! Dar oricum nu are treaba cu ala! E windows-ul muci!

| al3xander a răspuns:

Foloseste utilitara asta http://www.bleepingcomputer.com/download/combofix/
este tot un scanner de virusi dar fixeaza si problemele creeate de catre virusi.

| Lighter a răspuns (pentru al3xander):

Iti multumesc foarte mult al3xander! Datorita tie am scapat de virus, si totul a revenit la normal!

| al3xander a răspuns (pentru Lighter):

Pentru nimic, ma bucur ca am putut fi de ajutor. o zi buna, numai bine!

| andreimrm a răspuns:

De obicei odata infectat nu prea mai poti face multe, nici daca reusesti sa instalezi un antivirus dupa..am incercat n variante si pana la urma tot a trebuit sa reinstalez windows, si te sfatuiesc sa faci la fel, dar apoi primul lucru bagi un antivirus.

| Lighter a răspuns:

Apropo, prietenii mi-au recomandat sa-l dul la cineva. Treaba e ca nu vreau sa afle parintii, si o sa fie evident. O sa se supere rau pe mine. Ajutor?

| anonimulk a răspuns (pentru Lighter):

Sall ai un antivirus puternic ca da nu ai pc nu face fata la virus si eu am patit asa si am chemat pe cineva si la reparat era memoria pc-ului plina de virusi

| Lighter a răspuns (pentru anonimulk):

Deocamdata nu am antivirus in PC. Am vrut sa-mi iau avira azi. Dar am descarcat ceva inainte si am luat virus. Si cum sa chem pe cineva? O sa-si dea seama parintii.

| anonim_4396 explică (pentru anonimulk):

Pai nu am cum sa chem pe cineva. O sa-si dea seama parintii.