| adaalexandra89 a întrebat:

Buna, TPU! am nevoie de ajutor. voiam sa va intreb daca stiti o aplicatie in care sa poti face poza, spre exemplu la o pagina dintr-o carte, si acea aplicatie sa tasteze tot ce scrie pe acea pagina, astfel incat sa poti sa dai copy si paste undeva, fara sa mai transcrii totul manual. Sper ca ati inteles ce vreau sa spun. Dau funda celui care ma poate ajuta!

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Abbyy FineReader este o aplicatie care transforma textul scanat intr-o versiune editabila.
Daca textul se vede foarte bine in poza, programul face o treaba buna.
M-am folosit si eu de el si am fost multumit.
Exista versiune pentru Windows. Nu stiu daca au dezvoltat si versiuni pentru telefoanele mobile.
Pentru alte aplicatii similare, cauta pe Google "OCR Software"
https://www.makeuseof.com/......o-text-nb/

3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Nu exista chiar ce vrei tu, însă exista ceva apropiat.
Cauta ABBYY Fine Reader.
Îți transforma un text dintr-o poza în fișier rtf. (cu anumite greșeli, semne în plus, dar uneori face treaba buna. Depinde de poza. Ideal ar fi ceva scanat)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba exista ce vrei tu, uite aici:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.renard.ocr

| NevermindXEXEXD a răspuns:

Pe google drive pe telefon ai optiunea sa scanezi. Am scanat si merge foarte bine daca tii pagina cum trebuie, insa nu am incercat sa vad daca merge copiat. Dupa ce scanezi iti face pdf pagina(paginile), deci cred ca merge copiat