| Aida_2825 a întrebat:

am nevoie de microsoft word 2007happy si nu pot sa il iau de pe netsad ma poate ajuta cinevahappy? funditahappybig grin

3 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Descarcă gratuit de pe net Open Office și documentația lui, ( în română și în engleză, circa 500 MB ) de pe pagini Open Office.org, cauți cu Google. Instalează softul ( circa 160 MB) și învață să lucrezi cu el.
Ai nevoie și de softul Adobe Acrobat Reader sau de altul pentru citit cărți în format electronic.
Și pe ăla îl iei gratuit de pe Net.
Documentația softurilor din grupa Open Office, o găsești pe Internet. Open Office, este un soft similar cu Office, și poate te descurci mai bine, cu acel soft decât cu Office de la Microsoft, că ăsta are multă documentație gratuită, în română și în engleză.
Oricum cu programul Writer scrii frumos la calculator.

Microsoft Office 200x, x=3 sau x=7 sau x=10 sunt softuri care se vând pe bani.
Microsoft Word 2007, este o bucată din M.O.-2007 și nu îl poți obține gratis.
Fără bani este Open Office-ul, care este cam la fel de bun ca și M.s. Office.

| MMihai a răspuns:

Evident că un prieten care a cumpărat cu bani Ms. Office (îți ) poate copia softul și să îți dea și ție o copie. Copia utilizată de tine se numește soft piratat, că tu nu plătești lui Ms acea copie.
Tu trebuie să ascunzi că folosești softuri piratate.
Deci HDD extern ( eventual chiar cu Windows pe el, și tot ce este piratat pe HDD-ul extern.)și HDD utilizat când nu ești conectat la Net, când lucrezi cu HDD extern te deconectezi de la Net.

Este mai complicat dar nu imposibil.

O altă modalitate de a ascunde parțial asta este, este 2 sisteme de operare pe același hard puse în paralel, să zic sistemul de operare Ubuntu Linux v 11.04 sau sistemul de operare Kiwi Ubuntu Linux, pus în paralel cu Windows-ul tău cu licență. ( dacă și Windows-ul este și el piratat cu atât mai rău ).
Intri pe net numai din Linux și dacă nu verifică ei atent ce ai pe hard ai scăpat.

Răspuns utilizator avertizat