| davidiu a întrebat:

Buna TPU am o intrebare, care program este mai bun 7Zip sau Winrar?

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Articolul ala e o mare porcarie. Nici macar nu compara formatele native RAR si 7Z la rata maxima de compresie.
@davidiu: WinRAR are avantaj la capitolul recovery, 7z comprima in format nativ mai bine (mai bine, nu neaparat mai repede...). Bine, ar mai fi si partea ca WinRAR e produs comercial, deci 7-Zip cistiga clar, fiind complet free.

12 răspunsuri:
| elycrissro a răspuns (pentru KodrutZ):

O mare porcarie esti dumneata, daca atat poti spune despre munca unei persoane, putand sa te rezumi la un termen de " articol incomplet".

Cine iti canta in ureche ca Winrar nu ar are versiune free.
WinRar nu stie sa dezarhiveze fisiere 7zip taiate: adica, daca faci o arhiva. 7zip in mai multe fisiere, Winrar-ul se ineaca, aici nu mai stie cu ce se mananca.
(ex. – arhiva.7z.001, arhiva.7z.002, etc.)

Traim in era Tb nu mai avem hdd-uri de 40-80 Gb, asa ca toata lumea foloseste arhivatorii pe "default", adica pe arhivare "Normal". Cine crezi ca va sta cu procesorul incarcat de arhivator, 2-5 ore sa faca o arhiva "Best", ca sa economiseasca 100Mb, NIMENI.
Fi realist si nu-ti manca de sub unghii.

Arhivatorii se folosesc in special pentru reducerea dimensiuni fisierelor care vor fi descarcate de pe net, asta pentru ca trasferul sa se faca cat mai rapid, ar mai fi si un alt atu, sa tina fisierele impreuna. Daca maine s-ar mari viteza la net de 3 ori de cat o are rds-ul acum, atunci toti arhivatori vor murii.

| KodrutZ a răspuns (pentru elycrissro):

Se intimpla ca matale sa fii marele profisionist care a scris articolul ala? Chiar vrei sa il desfiintez punct cu punct si sa iti explic cum se face un review comparativ de bun simt a doua programe, in cazul de fata a doua arhivatoare? Free for personal and commercial use e totuna cu limited use shareware la tine? "Fisiere zip taiate" alea se cheama de fapt arhive multivolum, domnu' speshialist. Arhivatorii nu vor muri niciodata, si asta din motive multiple. Criptarea de date sensibile ar fi una dintre ele.

| elycrissro a răspuns (pentru KodrutZ):

Trebuia sa desfintezi punct cu punct, inainte sa precizezi ceva, asa ar fi fost elocventa impresia ta.
Nu conteaza cum se cheama, atat timp cat ai inteles expresia pe care am dat-o, nu rastalmacii expresiile. Nu e nimeni specialist, nici tu nici eu, doar cel care a creat programul, a fost specialist, eu sunt doar cel care il folosesc, adica tu imi vei spune... se spune "user", blabla.

Motive multiple:
Singurul motiv pe care l-ai gasit este criptarea.
Daca nu as mai folosi un arhivator, dar imi va trebui, atunci voi folosi un soft special pentru criptare. Si daca ma doare atat de mult de datele dintr-un fisier, atunci voi folosi un soft de criptare profesional, care imi permite sa aleg sau sa intervin asupra algoritmului de criptare, asta daca intr-adevar ma doare de acele date si sub nici o forma nu voi folosi un amarat de program free, care e o zeama lunga, dar mai are gust si de varza calita...

Ca sa ascunzi cateva date o poti face si fara criptare, de fapt nu are rost sa mai vorbim, daca s-ar face un sondaj, de cate ori folositi criptarea unui fisier (arhiva), pentru corespondenta sau pastrare.
O fac doar cei de la firme mari, care transporta fisiere, atat adica doar 0, 005 la suta din useri globali de internet.
Deci, despre ce vorbim aici?
Baliverne...
Desfinteaza cu dovezi, adica pune mana si creeaza, nu vorbi doar ca sa te afli in treaba. Apoi dezminte pe munca ta si ai tot dreptul sa vorbesti.

Si am zis bine, arhivatori se vor mai folosi doar pentru strangerea multitudini de fisiere intr-un singur fisier, pentru corespondenta (upload). Nu mai doare pe nimeni spatiul, peste 50 % din useri au hard-ul mai mare sau egal cu 500gb.

Pe 500Gb estepeste limita penibilului sa te pui sa-ti arhivezi datele, care date, in mare parte de 90% sunt ocupate de filme (HD) si muzica.

A ramas amintire, mormanul de cd/dvd-uri, cu care mai elibera-i spatiul de pe hdd.

| KodrutZ a răspuns (pentru elycrissro):

Cind eu scriam review-uri de soft, tu te incaltai cu fesul. Cum poti sa ai tupeul si nesimtirea sa numesti mizeria aia articol despre cel mai bun arhivator cind jumatate din cuvinte sint ocupate cu specificatiile complet inutile avind in vedere topicul ale procesorului? "Overclock aproape garantat la 3600Mhz fara a crestere volti." Invata sa scrii in romana intii, invata sa organizezi niste idei, abia apoi comenteaza ca ai habar.

| KodrutZ a răspuns (pentru zdrangoi):

Articolul ala e o mare porcarie. Nici macar nu compara formatele native RAR si 7Z la rata maxima de compresie.
@davidiu: WinRAR are avantaj la capitolul recovery, 7z comprima in format nativ mai bine (mai bine, nu neaparat mai repede...). Bine, ar mai fi si partea ca WinRAR e produs comercial, deci 7-Zip cistiga clar, fiind complet free.

| elycrissro a răspuns:

@KodrutZ

Tu vorbesti de scris, cand ai ales sa stai pe aici, caci au auto-corector pentru ortografie, plus ca mai recitesti de 3 ori fiecare paragraf scris de tine.
Daca te pun sa scrii 3 fraze fara sa le recitesti, sunt sigur ca si tu vei avea greseli.

Si sti ce ti se pare ca sunt "dactilograf", una e sa vorbesti, una este sa scrii cu pixul si una este sa dactilografiez. Nu sunt mare dactilograf, nu recitesc, pentru ca nu are rost sa pierd timp.
Si se prea poate sa-mi zici primul "Buna ziua" pe strada. Tu crezi ca netul este plin doar de pustani de 15 ani.
Daca tu faceai review-uri la softuri cand ma incaltam eu cu fesul, atunci sa stii mai "mosule", caci sunt foarte mirat cum naiba mai poti scrie, asta dand dovada ca ai 2 perechi de ochelari, iar tremuratul mainilor, te face sa revizuiesti textul de 20 de ori.

A si mai sunt curios, unde ai facut review-urile acelea, ai un link ceva, sa invat si eu, caci nimeni nu s-a nascut invatat.

"tupeul si nesimtirea" - este a ta de la bun inceput, atunci cand te crezi mult mai inteligent, de obicei se vine cu un sfat, nu cu injurii, cum o faci tu, asa ai fi dat e inteles cat de mult te duce capul.

Nu mai are rost sa vi cu un alt coment, m-am convins ce fel de om esti, nu imi pasa ce crezi sau ce vei mai scrie, nu vreau sa imi pierd in continuare timpul pe un subiect, in care nimeni nu are de castigat si nici macar creativ nu este pentru folosul celorlalti.

P.S. - In legatura cu overclock, acum vreo 2 ani am vazut un review, prin care se reusise cu anumite setari bios, ridicarea la 3600Mhz, fara supraalimentare, in rest se duce la 4, 5ghz, automat cu ridicarea voltajului.
Nu ma pun sa caut acum un articol vechi de 2-3 ani ca sa iti demonstrez.
Si ramai tu ala inteligent, caci nu ma impresioneaza cu nimic.
Adios...

| AdelinGrigorescu a răspuns:

Amblele nu este nicio diferenta!

| horia2012 a răspuns:

WinRAR, chiar daca nu e gratis.
- Uite 2 alternative bune la WinRAR, gratis, descarca Izarc:
http://www.izarc.org/
sau ZipGenius:
http://www.zipgenius.com/index.php?id=33
mult mai bune ca 7zip.

| lSummerl a răspuns:

Eu folosesc Winrar si sunt multumit

| MLorand78 a răspuns:

Folosesc 7 zip e usor de umblat cu el.

| mihainet a răspuns:

Eu folosesc WinRar de 6 ani si sunt foarte multumit de el. Nu mi-a facut nici o problema.