| SkyWaves a întrebat:

Ce trebuie sa aiba un PC pentru ca atunci cand ma joc sa aiba mai multe fps-uri si ce trebuie sa aiba pentru grafici mai bune?

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

Procesor minim Intel Core i5 sau AMD Ryzen 5, generatie cat mai noua.

Un i5 gen. 9 il gasesc cel mai ieftin la 722 lei:

https://www.forit.ro/......2-9ghz-box

RAM minim 8 GB, recomandat de la 16 GB in sus.

Placa video buna - o iei de sus in jos si vezi unde te tine punga:

https://www.tomshardware.com/reviews/best-gpus,4380.html

Ca idee, cea mai slaba (si ieftina), de pe locul 10, GeForce GTX 1650 Super am gasit-o incepand de la 800 lei in Romania:

https://www.forit.ro/......r6-128-bit

Daca aduni, numa' din procesor si placa video si ti s-a dus bugetul de PC gaming de 1600 lei de care zici tu.

Gamingul e treaba consumatoare de bani - si e anume facut asa. Pentru ca nu ma joc, am latpop de 6 ani si cel putin in urmatorii 4 ani nu am motiv sa il schimb. Ar da faliment industria cu unii ca mine (si eu l-am luat nou dar la jumatate de pret ca se lichida stocul - unii cumpara sh). Cu jocurile se impinge inainte hardware-ul. Cand te apuci de gaming ultimul joc = ultima placa video, ultimul procesor - altfel canci fps si "grafici mai bune" (apropo este "grafica mai buna"). Si dai banul acum si peste o luna doua dai iar ca apare alt joc, alta placa video, alt procesor. Cum ziceam, e de bani multi. Ca idee, ultimul Windows sau ultimul Office sau ultimul web-browser sau film merg bine mersi si pe un laptop de acum 10 (chiar 15) ani.

| DoctorWh0 a răspuns (pentru flixbuster):

Procesoarele Intel sunt mult prea scumpe, in special când vezi ce oferă AMD la preturi mai mici.
AMD ftw lol

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru DoctorWh0):

Nu mai sunt mult prea scumpe in general, cel putin la mid-range si low-end au lasat coada jos Intel de ceva vreme si pentru asta trebuie sa le multumim doar celor de la AMD.

23 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie sa aiba o configuratie fizica suficient de capabila pentru a prelucra imaginile din secventele de joc cat mai repede.
Totodata, conteaza ENORM modul cum este configurat sistemul de operare!

| sierra1 a răspuns:

"pentru grafici mai bune" - memorii mai bune, și procesor tare, asta e pe scurt

| DoctorWh0 a răspuns (pentru sierra1):

Da ia sa vad cum dai tu rise of the tomb raider pe ultra cu un threadripper 128GB RAM și GTX 960.
Ai nevoie de placa video nu de memorie.

| sierra1 a răspuns (pentru DoctorWh0):

și placa video ce conține, fân?

ia zi-ne!

| DoctorWh0 a răspuns (pentru sierra1):

Ba, când zici memorii, nu te gândești la memoria din placa video.
Hai sa nu exageram. Specifică și tu la ce te referi acolo...

| sierra1 a răspuns (pentru DoctorWh0):

Bă ești cu mamă-ta

"când zici memorii, nu te gândești la memoria din placa video" - aia e limita ta de gândire

| DoctorWh0 a răspuns (pentru sierra1):

Scuze boss, încă nu citesc gânduri.
Când zici memorii te poți gândi atât la cea de la placa video cat și la cea RAM. Unii se mai gândesc și la spațiul de stocare.
De unde să știu eu la care te refereai tu?

| sierra1 a răspuns (pentru DoctorWh0):

"Când zici memorii... Unii se mai gândesc și la spațiul de stocare"

nu ție ti-am răspuns deci n-aveai motive să gândești

| GabiDumitrescu a răspuns:

Procesor + placa video pe masura. Depinde de joc. Acum... nu mai bine ne zici de ce bani dispui si cand vrei sa faci achizitia? happy

| SkyWaves explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai am gasit un PC la 1600 de lei cu procesor Intel i5 3470, 8 GB RAM, 1 TB HDD si 240 SSD iar modelul placii video este GeForce GT 1030

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SkyWaves):

1600? Jenant! Practic ai platforma din 2012. Eu acum astept sa imi vina un i5-3570S ca sa fac upgrade la i3-2120-ul pe care il am din 2012. Ca sa iti faci idee. Am dat vreo 42 EUR cu tot cu transport pe procesor, ca l-am luat din Germania. In Romania era pe la 300-350 RON... Placa aia video e muci. Vezi ca gasesti sisteme de gaming SH care sterg pe jos cu configuratia pe care ai zis-o tu pana in 1500 RON.

| NLS a răspuns (pentru SkyWaves):

E decent, un bun punct de plecare, insa placa aceea video nu duce jocuri de genul lui WW2k19 si Assasins Creed (ultimele 2-3 titluri).

Cel putin nu la o rezolutie decenta.
Daca tu vii cu: am monitor de 18, 5 si ma joc pe 1280x720p, atunci duce si titlurile alea.

| SkyWaves explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai si care e mai buna GeForce GT 1030 sau RX 550?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru SkyWaves):

Diferenta e infima, depinde si de implementare si de memoriile folosite. Ambele sunt jalnice la nivelul anului 2020. https://www.youtube.com/watch?v=hqajcuRGdCQ

| DoctorWh0 a răspuns (pentru SkyWaves):

Slab, nu merita.
Mai strânge ceva bani și cumpăra ceva mai bun.
Dai 1600 lei pe asta și în doi ani maxim ai să îți smulgi parul din cap că merge greu.
Că sa înțelegi și tu care e treabă, i5-ul ăla e vechi de 7 generații, iar placa aia cam la fel. HDD-ul cel mai probabil e de 5400RPM, deci foarte încet și SSD-ul se umple imediat.
Singura chestie "okay" de acolo sunt rami, dar nici aia nu se știe cât de buni sunt.

| LPCTSTR a răspuns:

Depinde de joc, unele jocuri folosesc procesorul, iar FPS-urile depind de capabilitatile procesorului (de exemplu Minecraft), in timp ce altele folosesc strict placa grafica, iar FPS-urile depind de capabilitatile placii grafice.

| NLS a răspuns:

Procesor potrivit de puternic pentru respectivul joc, pe rezolutia maxima a monitorului tau.

placa video (in majoritatea jocurilor, placa video conteaza 70%, restul procesorul)

O cantitate suficienta de RAM, in functie de joc.

(NU ai specificat despre ce jocuri e vorba si pe ce rezolutie joci!)

sursa trebuie sa sustina in mod optim toate comonentele, si trebuie sa fie de calitate, altfel poate lua dupa ea tot sistemul.

o foarte mica imbunatatire o aduce si un SSD, daca e vorba despre jocuri foarte noi, mari, cu harti uriase la rezolutie mare.
Daca jocul e de cativa ani, SSD-ul nu iti va aduce nimic in plus, decat scurtarea timpului de incarcare la inceput, si intre nivele.

| SkyWaves explică (pentru NLS):

Pai Minecraft Assassin's Creed WW2k19 fortnite etc

| 0x11111051 a răspuns:

Sunt 4 lucruri care influențează asupra FPS-ului în joc.

1. (Cel mai important) - Videocartela. Cu cât mai scumpă și mai nouă - cu atât mai bine. Dacă ai bani - atunci vreun GTX 1660, RTX2060+ îi okay, dacă nu - RX580 8Gb este varianta perfectă.

2. CPU. Jocurile moderne suportă multi-threading, de aceea cu cât mai multe nuclee, cu atât mai bine. i5-9600 / Ryzen 5-7 îi okay. Nu ai destui șekeli - te duci pe Ali și cauți "xeon lga 2011-3"

3. RAM. Ideal DDR4. Cu cât mai multă - cu atât mai bine. Minimul recomandat - 8Gb (4GB * 2 plăci). Procesoarele Ryzen cer o memorie cu frecvență mai înaltă, de la 2666MHz. Intel - merge și cu 2133 MHz.

4. SSD. Sunt de 10-100 ori mai rapid ca un HDD. Cu ele întreaga sistemă lucrează mai stabil, fără freeze-uri.

| Kenji2Uchiha a răspuns:

Nici macar nu te gandi, un pc de gaming decent e cel putin 60 mil.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Kenji2Uchiha):

Vezi ca incurci "decent" cu "de top" - sa nu exageram, la 3500 RON fara periferice faci un sistem de gaming FOARTE DECENT. Daca tu consideri sistem de gaming "decent" unul pe care vrei sa te joci in 4K, asta deja e alta poveste.