| CristianAnonymous a întrebat:

Am o intrebare confused. Ii buna o placa video Nvidia GeForce 128bit de un 1gb?
Si cam ce jocuri ar rula pe o placa dinaia + procesor quad core si 4 gb ram?

16 răspunsuri:
| SouLIce a răspuns:

Specifica ce model este ca doate sunt geforce
Depinde si ce placa video dedicata ai ca iti mearga jocurile

| Gabi05 a răspuns:

Daca are 128 bit mai mult ca sigur e seria gt, deci e una foarte prosta.

Nu conteaza busul sau vram-ul, ci arhitectura, frecventa procesorului, procesorul grafic.

Daca e o placa veche de 3ani si are si 500gb si 40000bit tot prosta va fi, pentru ca e depasita.

| CristianAnonymous explică (pentru Gabi05):

Si cam ce placa ai putea sa-mi recomanzi sa cumpar? confused

| Gabi05 a răspuns (pentru CristianAnonymous):

Spune bugetul

| CristianAnonymous explică (pentru Gabi05):

Cam pana la 25mil doar placa video

| Gabi05 a răspuns (pentru CristianAnonymous):

Deci am nevoie de date concrete.

Specifica tot numele procesoului.
Specifica sursa
Specifica rezolutia minitorului.

Gtx680 nu merita.

| CristianAnonymous explică (pentru Gabi05):

Eu la prima de care am spus nu am cumparato sau asa. Doar ma gandeam sa caut una dinaia sa-mi cumpar, Eu vreau doar niste detalii de la voi si niste pareri daca ii buna sau nu. Si in caz ca nu e sa imi spuneti voi alta mai bunaconfused

Procesorul ii: AMD Athlon X4 640 Quad Core 3000MHz socket am3 Box
Sursa:enermax EPM1200EWT Platimax 1200W, ATX 12V
Rezolutia monitorului:1920 × 1200

| Gabi05 a răspuns (pentru CristianAnonymous):

Acel amd va limita grav placi high end.

Nu mai bine in 2500lei cumperi cpu+gpu+mobo?

Nu de alta, dar cpu-ul va trage in jos orice placa video high end.

Lool ce sursa ai:o

Desi nu ma vei lua in seama, eu iti recomand un update masor de 2500lei.
Nu merita investit in placa video buna, daca ai cpu slab.

Asa ca recomand

fx8320
gtx760 2gb ddr5
carcasa spatioasa in care inape monstrul de gtx760
cooler silentios.

www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/718834/

ti-am apus, orice placa video vei pune pe acel procesor, o va trage la 30%-50% din cat poate ea.

Poate ca nu esti de aord cu upgrade-ul asta, dar eu am specificat ce ai nevoie sa duci toate jocurile la ultra.

| CristianAnonymous explică (pentru Gabi05):

O sa iau in considerare acest update daca va ajuta sa duc jocurile la ultra, pentru ca eu de asta vreau sa investesc atata sa il fac ft bun, pentru jocurile ce apar si care inca is noi si faine. crysis 3, a.creed blackflag daca ma intelegi happy

| Gabi05 a răspuns (pentru CristianAnonymous):

Te asigur 100% ca acest upgrade te va tine cam 3 ani la ultra si inca 1-2 la low-mediu.

Decizia e a ta. Daca mai ai intrebari, spune-le aici, adica dai raspunde la postul meu.

| Gabitzu246 a răspuns:

Zi numele placii, si daca este o placa buna ar putea rula c-am orice joc aparut dar p low-medium, ti-am spus depinde foarte mult ce placa video este.

| Danişor a răspuns:

Salut!
Specifica ce model este. si daca are 128 bit clar este seria gt dar ai un pc destul de bunicel nu iti pot spune ce jocuri poti juca dar incearca:Transformers The Game
Crysis WarHead, Crisys 2
Prototype 1
Nfs World
Nfs Undercover
Far cry 1
Need For Speed Most Wanted 2012
Far cry 3

Depinde ce genuri de jocuri iti plac
shootere
racing
actiune
aventura
Daca spui genul de joc, atunci te voi ajuta cu mai multe

| LiviuAlexoiu a răspuns:

Ce placa? -.-

| CristianAnonymous explică (pentru LiviuAlexoiu):

Nu pot spune de care ii, stiu doar ca ii de la nVIDIA si ii geforce : are 128 bit si 1gb

| CristianAnonymous explică:

Si mi sa mai batut una in cale care mi se pare foarte buna confused
GeForce GTX 680 Va las pe parerea voastra confused
Core Speed 1006 MHz
Boost Clock 1058 Mhz
Architecture Kepler GK104
Memory 2048 MB
Memory Speed 1502 MHz
Memory Bus 256 Bit
Memory Type GDDR5
Memory Bandwidth 192.3GB/sec
Technology 28nm
TMUs 128
Texture Rate 128.768 GTexel/s
ROPs 32
Pixel Rate 32.192 GPixel/s
Shader 1536
Processing Units DX 11.1
Direct X 5.0
Shader 4.2
Open GL 2560x1600
Resolution (WxH)
Max Power 195 Watts
PSU 550 Watt & 31 Amps

| 0000001 a răspuns:

Scuze nu te pot ajuta, vreau sa postez cat mai multe raspunsuri pentru a trece de rangul de junior.