| Emanuel_Sirbu_1990 a întrebat:

am o intrebare pentru cei care se pricep foarte bine in calculatoare. Tocmai mi-am cumparat niste componente de calculator si anume: Placa de baza Gigabyte GA-H81M-D2V, Procesor Intel i5 4460, Ram 4gb DDR3 1600Mhz, hdd SSD. Placa video GeForce GTX 560. Placa video o tin de pe calculatorul vechi. Dupa ce am montat toate componentele si am dat drumul la calculator pauza, calculatorul nu se deschide, porneste si se reseteaza de 3 ori apoi se inchide de tot. Am pus alt ram si face la fel, am scos tot de pe el si am lasat doar procesorul cu placa de baza si la fel face. Intrebarea mea este "Este problema cu placa de baza sau cu procesorul? " A mai patit careva asa ceva? "

7 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Ai conectat alimentarea corect? Scoate hdd-ul, scoate optic. Sa ramana doar monitor, placa de baza, cpu, sursa, ram. Schimba iar ram-ul(doar o placuta, pe rand in sloturi). Vezi sursa, cum spuneam. Si as merge pe placa de baza ca ar avea probleme(procesoarele rar au probleme). Daca ai difuzor de carcasa, conecteaza si vezi daca face vreun beep.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cine poate sti? Din punct de vedere tehnic sunt compatibile. Una din doua este defecta. Trimite-le in garantie.

| Jipa95 a răspuns:

Pai vezi si tu, asigura-te ca ai fixat procesorul in soclu foarte bine.

| Legend123 a răspuns:

Am patit si eu acest lucru am fost la unchiul meu cu pc-ul si mi-a scos o mica baterie argintie pentru 1 minut din el ia bagat curent cu un aparat a bagat-o la loc si calculatorul mi-a mers (bateria nu trebuie tinuta afara mai mult de 1-2 minute deoarece dupa nu va mai functiona) mai bine mergi cu calculatorul la un specialist sigur va sti ce sa faca.

| Emanuel_Sirbu_1990 explică (pentru Legend123):

Am scos si eu bateria, dar apoi am dat doar start la calc, ca sa poata sa isi dea reset la bios, mai stii cumva cum a bagat unchiul tau curent in baterie?

| Legend123 a răspuns (pentru Emanuel_Sirbu_1990):

Nu stiu.du-te la un specialist intreaba-l ce se intampla poate procesorul/placa de baza nu e functionabil vorbeste cu un specialist si daca nu e ceva functionabil trimte-l in garantie. sper ca te-am ajutat cat de cat BAFTA in repararea calculatorului

| Miitzuu a răspuns:

1. Poate nu ai conectat toate firele cum trebuie
2. Poate bateria de BIOS e moarta
3. Poate e una din cele 2 componente (procesor/ placa de baza)