| Marius-Dumitru_Aursulesei_1997 a întrebat:

Am o intrebare si sper sa ii gasesc raspunsul. As vrea sa creez un formular de evaluare pentru un site. Site-ul contine cateva informatii pentru elevi, aplicatii interactive si altele. Intrebarea e: Cum pot sa creez un formular in HTML (probabil va trebui si JavaScript) prin care sa se autoevalueze utilizatorii site-ului. Adica, dupa ce utilizatorii raspund la intrebarile din formular si dau "Submit", sa apara rezultatul/nota evaluarii. Aveti vreo idee?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde ce vrei sa faci in spate... e posibil sa ai nevoie si de PHP si de Js nu doar JS.

Pune mana si invata ceva programare.

| Marius-Dumitru_Aursulesei_1997 explică (pentru suntserios):

Stiu sa programez, doar ca nu stiu pentru asa ceva. Vreau sa fac un test de autoevaluare in baza unor subiecte. Testul trebuie sa contina 9 intrebari, fiecare avand cate 4 variante de raspuns (de tip buton radio), fiecare raspuns corect valorand un punct + un punct din oficiu. As vrea ca la sfarsit sa apara rezultatul evaluarii. Te rog mult, daca poti, ajuta-ma!

| suntserios a răspuns (pentru Marius-Dumitru_Aursulesei_1997):

Lol, buna asta "stiu sa programez da nu asa ceva". Pai ori stii sa programezi ori nu?

http://jsfiddle.net/czdokhve/1/

| Marius-Dumitru_Aursulesei_1997 explică (pentru suntserios):

Omule, a programa nu inseamna strict sa stii toate limbajele din lume! Stiu sa programez in alte limbaje, pentru programare web stiu doar HTML, nu si PHP sau Js. Dar am rezolvat oricum.

| suntserios a răspuns (pentru Marius-Dumitru_Aursulesei_1997):

Nu prietene a programa inseamna sa te poti descurca cand ai nevoie.
A programa inseamna sa stii cum se aplica principiile si cum sa folosesti o documentatie.

E penibil sa stii sa zici ca programezi in multe alte limbaje dar nu poti gasi intro documentatie atat de abundenta o bucata de cod care sa faca niste chestii banale.

Ma rog... fie

| Marius-Dumitru_Aursulesei_1997 explică (pentru suntserios):

Bine ca stii tu!winking bravo! Dar daca esti asa bun, sa-mi arati ca gasesti tu o "bucata de cod" care sa faca ce vreau eu laughing

| suntserios a răspuns (pentru Marius-Dumitru_Aursulesei_1997):

Da stiu... ca lucrez in domeniu de ma bine de 6 ani si fac programare de mai bine de 14 ani.

Daca erai atent tocmai vedeai ca ti-am dat o bucata de cod in js care face ce vrei tu.

http://jsfiddle.net/czdokhve/1/

Pentru un om cu atatea cunostinte in progrramare ca tine e floare la ureche sa il adaptezi.

| Marius-Dumitru_Aursulesei_1997 explică (pentru suntserios):

Am vazut ca mi-ai dat, dar nu-mi place laughing si oricum am rezolvat.winking Bafta!