| maddy83 a întrebat:

am o mare problema cu calculatorul,nu mi se mai deschide,apare o pagina neagra cu safe mode,safe mode with networking,ultima e start windows normaly,pe care as da nu merge sub nici o forma,problema mare e ca aveam pe desktop cateva foldere importante,am incercat sa instalez windowsul de pe stick,nu il ia nici pe acesta,booteaza putin apoi spune ca nu poate instala windowsul, sa apas f3 sa iei si o iau de la capat...cum pot face sa imi citeasca windowsul? Am incercat cu multe versiuni de windows nu merge deloc.multumesc!

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Safe mode este exact pentru cazurile cand s-a intamplat cu windows-ul si totusi trebuie reparat. Nu se instaleaza majoritatea driverelor, dar - daca ai noroc si porneste in acest mod - poti dezinstala ultimul driver sau program ce a provocat conflictul.
Problema mai mare este ca, ai incercat sa re-instalezi in loc sa repari windows-ul! La instalare se pot sterge toate datele anterioare de pe partitia unde instalezi, inclusiv fisierele / folderele tale importante!
Daca nu-ti porneste sistemul nici in safe-mode, mai ai o sansa: sa-ti pornesti sistemul de pe un cd live de Linux (asa cum a scris si K0sti) si sa incerci sa mai recuperezi ce se mai poate (daca mai exista). Daca nu-ti mai gasesti fisierele, atunci mai exista o infima sansa de recuperare, dar acesta trebuie facut de un specialist cu experienta si poate fi costisitoare.

| K0sti a răspuns:

Pai cine ti-a spus tie ca se salveaza pe desktop date...
Le salvezi cu asta: http://www.epasystems.ro/windows-recuperarea-datelor/
Pentru windows te duci la service, ca e greu cu tehnica se pare...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Merge da pe start windows normaly si va porni el si de fiecare data cand pornesti pcul apesi pe start windows normaly sa nu umbli la cele 2 de mai sus?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dai pe Safe Mode si daca intra salvezi pe stick ce ai de salvat. Dupa aceea incerci sa bagi acelasi cd cu windows pe care l-ai avut la instalare si in loc de install dai pe Repair. Sau daca poti instala programul Windows repair si scanezi cu el. Mai sunt programe de scanat bad-urile logice din Hard Disk.