| Klio021 a întrebat:

Buna tpu.Am o mica problema cu laptopul.Recent am primit de la un prieten un fisier pe care nu ar fi trebuit sa il fi descarcat.Totul parea normal dupa ce am instalat fisierul pana cand s-a instalat aplicatia minunata FPS Booster.Imi spusesem : ma sincer nu joc jocuri deci nu am nevoie de ea.Mda..am incercat sa o dezinstalez.Ma pe moment a mers, dar a aparut inapoi si acum spune "The action can't be completed because the folder or the file in it is open in another program" da frate dar nu prea este deschis niciun fps booster deschis... aparent mi-a disparut o aplicatie din laptop, iar windows defenderu zice ca totul e ok.Nu prea cred, mai ramane sa primesc mesaje din astea jmechere cu "banii si reparam laptopul". Deja m-am saturat de asta am problema de mai mult de o ora si nu stiu la ce fel de tutorial sa ma uit ca na nici nu stiu ce fel de virus este. Daca are cine idei sau stie ce sa fac sa imi scrie va rog eu mult ca ma bate tatiwinking.Glm dar chiar nu vreau sa imi iau un laptop nou ca asta nu avea nimic pana cum o ora.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Instaleaza Malwarebytes si fa o scanare. Windows Defender-ul este ok atata timp cat nu descarci totate prostiile dar FPS Booster suna ca fiind o prostie totala. In acelasi timp intra in manager-ul de programe si verifica da ai vreun program suspect. Daca ai, dezinstaleazal. Ar mai trebuii sa deschizi task manager-ul si sa verifici in sectiunea de "startup", din nou, daca ai vreun program suspect. Mai sunt cateva lucruri, pe moment instaleaza Malwarebytes si fa cateva verificari.

| Klio021 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru sugestie, m-am documentat si am folosit Malwerbytes si am mai folosit Windows Defender Offline, foarte bune amandoua.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Du laptopul la o companie care face reparatii sa-l curete de virusi, iar pe viitor sa nu mai instalezi nimic unde nu ai platit licenta de folosire, ca tot ce-i gratis vine cu virusi si troiene.

| Wr3nch a răspuns (pentru Violleta2022):

Fals, sunt destule programe gratis care nu au probleme. VLC, OpenOffice, etc.

| mihai69 a răspuns (pentru Wr3nch):

Iart-o, că nu știe. Dar trebuie să răspundă, are OCD.

| UserRo10 a răspuns:

Scanare totala cu Malwarebytes si daca nu gaseste nimic dezinstaleaza cu Revo orice aplicatie dubioasa. Revo va sterge absolut tot ce tine de palicatia respectiva. Recomand totusi sa faci backup la date si sa reinstalezi windowsul ca sa nu ai vreun keylogger sau miner

| NunuNini a răspuns:

Mda. Am avut si eu "binevoitori" din astia. Mi-au instalat ceva ce nici un antivirus nu il depista. Dar umbla in pc-ul meu mai mult decat mine. La service, cu devirusare, tot nu s-a rezolvat. Reinstalarea te poate ajuta. Mai ales ca e din ala care reapare desi il dezinstalezi. Este un alt program din care se reinstaleaza automat.
P.S. Mai am si acum unul. Dar il las sa vada idiotul pe ce site-uri ma plimb. Si sa-i fie usor sa-mi vada anunturile.