| Heureuse a întrebat:

Am o multifuctionala Canon (mg 2455) si nu functioneaza nicio functie. La imprimare imi apare cartus negru gol desi eu cred ca e defect pentru ca l-am incarcat si tot asa arata. Intrebare? Oare e defecta de nu functioneaza celelalte funcții?

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

Strict legat de cartus, cele mai noi au si un cip electronic special.

Degeaba bagi cerneala fizic in cartus daca nu modifici si informatia de pe cip.

7 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Da-i o resetare.
Scoate-i cartusele si deconecteaz-o de la curent in timp ce e pornita.
Deconecteaza apoi toate cablurile ei si las-o inactiva 30 de minute.
Ulterior conectezi cablurile si cartusele si vezi cum reactioneaza.
Incearca sa faci o copie xerox, sa vezi daca merge aceasta functie.
Asigura-te ca ai driverele si programele necesare, pentru a scana si a printa din pc sau laptop.
De cand ai imprimanta? Daca ale sale cartuse sunt uscate sau infundate, trebuie schimbate.

| Heureuse explică (pentru dannyel86):

Cred ca ai dreptate. Eu nu am mai folosit-o de mult timp si apoi dupa ce am incarcat cartușul imi arată asa.

| flixbuster a răspuns (pentru Heureuse):

Citeste asta (este pentru MG2450 dar s-ar putea sa mearga si la MG2455):

http://www.evanzari.ro/resetare-canon-mg2450

Interesanta este ultima parte.

Acum si raspunsul (probabil mult asteptat) in legatura cu resetarea. Pana in acest moment nu exista o metoda de resetare pentru Canon MG2450 dar nici nu este nevoie de ea, cartusele se pot reumple fara probleme si vor functiona foarte bine chair daca imprimanta le vede ca fiind goale. Dupa ce ii dai comanda de printarea trebuie doar sa ti apasat butonul "Stop" timp de 5 secunde, daca nu sunt arse cartusele vor functiona iar imprimanta va printa. Recordul nostru pana acum (este vorba de acelasi cartus) este de 14 reumpleri pentru cartusul negru si 6 reumpleri pentru cartusul color. Reumplerea s-a facut intodeauna inainte de consumarea cartuselor, s-a folosit solutie speciala pentru curatarea duzelor, kitul de curatare si cerneala de calitate.

| Heureuse explică (pentru flixbuster):

In ceea ce priveste resetarea nu prea se deranjeaza, dar daca îi cumpar alt cartus (acesta sigur e defect pentru ca i s-a desfacut acel 'burete' din interior) poate va merge?

| flixbuster a răspuns (pentru Heureuse):

Daca nu poti folosi scannerul e putin probabil sa aiba vreo legatura cu cartusul de la imprimanta. Este instalata corect, drivere, programe? Ti-a mers si apoi din senin nu a mai mers sau ai reinstalat sistem de operare intre timp?

| Heureuse explică (pentru flixbuster):

Eu nu am mai folosit-o de cateva luni, apoi am reincarcat cartușul, dar tot gol arată, am instalat pe windows10 si nu a functionat nimic nici macar scannerul.

| Benyamin173 a răspuns:

Trebuie să o resetezi...
Acești timp de 5 secunde pe butonul ala roșu (care este facut in mod normal sa oprești printarea) si pe butonul de culoare neagră parca sau color, încerci si tu. si pe urma sa faca un bipait si atunci nu o sa iti mai zică că nu ai cerneala in cartuș.