| FDyanne a întrebat:

Am o problema. Am router Wireless si nu stiu cum sa fac sa imi mearga internetul pe laptop. Imi dati si mie niste sfaturi, niste instructiuni cum sa fac? Este adevarat ca daca ai Wireless iti trebuie obligatoriu si Modem? Daca da cam cat costa? Totusi sper sa nu fie obligatoriu deoarece am dat destul de multi bani pe Router. In fine, deci intrebarea este : Daca am router Wireless, imi trebuie obligatoriu si modem ca sa mearga internetul? Dati-mi si niste link-uri cum sa fac sa mearga.
P.S. : Router-ul este Tenda model W309R.
FUNDA + VOT CINE DA CEL MEI BUN RASPUNS!

5 răspunsuri:
| JustCosmin a răspuns:

Acest router, ca mai toate routerele, au manual de utilizare unde iti apare exact cum trebuie sa-l setezi pentru a avea wireless. Cum sigue banuiesc ca nu ai primit CD cu setup-ul, in cazul asta setarile le vei face folosind un browser.
Ca sa-l setezi de pe browser, conectezi cablul de la internet in portul WLAN al routerului, dupa care deschizi un browser (Firefix, IE, Chrome sau Opera) si intri pe adresa asta: http://192.168.0.1
Mai multe detalii aici: http://www.tenda-indonesia.co.id/tendacn/Support/show.aspx?articleid=1567
Manualul de utilizare il gasesti aici: http://www.tenda.cn/tendacn/DownLoads/show.aspx?downid=865

| pbsolver a răspuns:

Subscriu la ce a scris JustCosmin...
Laptopul tau are placa de retea WI-FI? Cauta modelul (il gasesti pe spatele laptopului) pe google si vezi la specificatii daca iti apare in lista respectiva WLAN

| gmbod1 a răspuns:

Pai intra in setarile wirelessului vezi ce parola ai si vezi ce setari de wireless ai pe laptop dar ar trebui sa arata ca si internetul normal si sa nu fie disabled asa este la mine este usor cauti retele o gasesti connect si gata.

| FDyanne explică (pentru gmbod1):

Ce simplu e pentru. tine, ha?
-_-