| RazvRazvan5456 a întrebat:

Mi-am cumparat u router wireless TP LINK, am conectat cablul ce l-am primit in pachet la modem.
Becurile de Power si Wireless sun albastre, adica ON iar lbecul Internet (adica un fel de cerc ) este portocaliu. Aici la instructiuni spune ca ar trebui sa fie toate 3 albastre, iar daca cel de Internet adica cel cu cerc este portocaliu, zice ca, The internet port is connected, but the internet is innaccessible.
Ce pot sa fac? Am net de la RDS, cum sa fac ca internetul sa fie accesibil pe router?
Si inca ceva, Aici imi aparata ca trebuie sa conectez un cablu de la router la pc, dar am primit in pachet cu router doar u singur cablu pe care l-am conectat intre Modem si Router. Zice ca se mai pate face configurarea router-ului si prin wireless, dar eu am Calculator nu laptop. Ce sa fac?

3 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Pai normal ca-ti trebuie un cablu, ca sa faci configurarea! In plus iti mai trebuie un cablu ca sa-ti conectezi calculatorul! Poti folosi acelasi cablu din pachet, care e problema? Nici nu trebuie sa fie conectat la modem cand faci setarile, deci poti folosi cablul...grea stiinta asta?

| ionut6709 a răspuns:

Vezi daca ai bagat bine fiecare cablu, iar daca nici asta nu merge uitate sa nu fie rupt sau agatat undeva cablurile. iar cu cablul de conectare la pc este unul alb cu 2 intrari de acelasi tip (poate nu l-au pus in pachet ) iti recomad sa te duci de unde l-ai luat si sa iti explice mai in detaliu ce sa faci ca uneori trebuie sa instalezi drivere pe pc sa iti mearga daca pana acum nu ai avut net pe pc.

| RazvRazvan5456 explică (pentru ionut6709):

Pai am un cablu de la el cu 2 mufe la capete de acelasi fel, acesta nu trebuie bagat in router si in modem?