| Andrada003 a întrebat:

Am o problema cu calculatorul.Monitorul nu merge, imaginea este neagra (si nici ledul acestuia nu se mai aprinde). Unitatea e ok. Ce s-o fi defectat?

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Problema poate fi
1. de la cablul de curent al monitorului
2. monitor ars.
Chiar daca placa video ar fi fost arsa, led-ul de la monitor tot trebuia sa se aprinda in culoarea portocalie(culoarea portocalie este pentru standby).

| Dismally a răspuns:

Daca unitatea este ok dar monitorul nu porneste ar putea fi :
1. Firul monitorului - ori nu a fost bagat bine ori are probleme
2. Monitorul defect
3. Placa video defecta

| KanezuY a răspuns:

Incearca si cu alt monitor si spune-ne daca merge. Daca merge cu alt monitor inseamna ca este de vina monitorul pe care il ai si cumpara-ti altul.

| EkToR a răspuns:

Unitatea porneste?
Verifica sursa in primul rand.
Daca auzi un bip sau ceva de genul poate fi de la memoria ram(pot fi miscati )
Daca ai pus o componenta noua incearca sa vezi daca porneste fara ea ca poate sursa nu are destula putere.
Uita-te pe la hard si pe la placa video in rest nu stiu ce sa zic.
Dar sfatul meu daca nu le ai du-te la cineva care se pricepe sau la magazin.