| CosminBoss22 a întrebat:

Bună TPU,am o problema cu pc-ul,cand il aprind nu are probleme la start-up si arata doar background-ul si mouse-ul si am incercat sa reinstalez windows-ul dar nu merge, ce sa fac?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu poate sa mearga, fiindca nu are nici picioare, nici motor... laughing
Explica mai in detaliat ce inseamna "nu merge"!

| NLS a răspuns:

In BIOS poti intra?

De ce nu poti reinstala Windowsul, ce eroare primesti, si in ce etapa/moment?

| CosminBoss22 explică (pentru NLS):

Nu e ca primeste o eroare anume dar merge sa intru in BIOS dar cand dau sa reistalez windows-ul ramane imaginea blocata deci ramane la pornire

| NLS a răspuns (pentru CosminBoss22):

In ecranul de POST e detectat corect RAM-ul si HDD-ul?

Primesti vreun mesaj acolo despre CMOS? (CMOS Settings Wrong de exemplu)

https://filestore.community.support.microsoft.com/......d659380406

Intra in BIOS si reseteaza setarile (uita-te dupa denumiri ca:
Load Setup Defaults,
Load Optimized Defaults
sau
Load Bios Defaults)

(de obicei gasesti optiunea sub tabul EXIT, insa la Award BIOS era direct in ecranul principal impreuna cu celelalte optiuni)

| CosminBoss22 explică (pentru NLS):

Ai insta sau ceva sa iti fac poza acolo care e problema? Ca e cam greu de explicat asa