| Pepyo a întrebat:

Am o problema cu pc-ul cand il pornesc dupa 5-10 minute se reporneste singur din senin si nu stiu de ce ma puteti ajunta Ps: Am windows 10

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Probabil caldura e de vina.
Daca se restarteaza si cand nu te atingi de el, verifica temperatura procesorului (in BIOS).
Daca desfaci carcasa, probabil vei gasi o lopata de praf pe coolerul procesorului, placa video si in orificiile sursei, care trebuie curatite complet, cu mare atentie.

| Pepyo explică (pentru Bula):

Nu stiu ce sa zic adica nu am nici un disc cu care as putea sa reinstalez windowsul si e cudat dar cand se reporneste pc-ul se reporneste brusc si televizorul...

| Bula a răspuns (pentru Pepyo):

Daca PC-ul si televizorul sunt bagate in acelasi prelungitor /priza /circuit electric din casa, atunci poate nu face undeva bine contact!

Un contact inperfect la prelungitor /prize se poate gasi usor prin simpla miscare laterala a stecherilor in prize, respectiv a cablului prelungitor, in regiunea capetelor. Unde se reseteaza si PC-ul si TV-ul, acolo e problema de contact. Scos de la curent, se desface si se strang suruburile slabite. Daca cablul prelungitorului este intrerupt, atunci se schimba intreg prelungitorul, la unul de calitate (NU cel mai ieftin! ).

Pentru priza- sau restul instalşatiei din perete trebuie chemat un electrician calificat!

| georgeenglezu2016 a răspuns:

Asa am patit si eu cu unitatea noua, doar ce am instalat windows 8.1 64 bit m-a tinut c-am 3 saptamani dupa aceea se restarta singur, si am fost nevoit sa instalez windows 7 pe 64 bit si numai am nicio problema

| georgeenglezu2016 a răspuns:

Iti sugerez sa instalezi windows 7 ultimate pe 64 bit, acum depinde si de memoria ramu-lui pe care ai i-ai in unitate daca ai memorie ram de 6 sau 8 gb instaleaza pe 64 bit, si daca ai doar 4 gb instaleaza pe 32 bit ( poti instala orice fel de windows 7 de exemplu : ultimate, professional ).

| endizaw a răspuns:

Reinstaleaza windows-ul, s-ar putea sa ai ceva setare in BIOS. Daca nu, cred ca sursa e de vina.