| piersicuta9000 a întrebat:

Am o problemă cu televizorul. Azi dimineață l-am deschis şi a stat aşa 1 minut, apoi s-a închis la loc şi am mai încercat să îl deschid, dar făcea la fel. Trebuie să îl schimb?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde ce generatie de televizor este.
La televizoarele cu tub cinescop (de tip mai vechi) problema este de la supraincalzirea vreunui tranzistor din cauza a ceva piese din jurul lui. Depanarea, piesele pot costa chiar si 100 lei sau peste.
La 100-150 lei deja gasesti la anunturi televizoare cu TC functionale, iar comercializate gasesti televizoare noi de la 4-500 lei, cu 2 ani garantie. Nu degeaba au disparut depanatorii tv.

Fiecare decide ce doreste, in functie de posibilitatile proprii.