| anonim_4396 a întrebat:

Buna tpu.Am o problema cu windows-ul de azi dimineata.Cand am pornit calculatorul, ca de obicei am bagat parola si am asteptat, dar mi-a aparut ecranul negru impreuna cu cursorul.Neavand timp, am dat restart de mai multe ori dar tot asa mi-a facut
Am incercat sa intru in startup repair dar singura problema este ca nu imi merge tastatura pe cand sa scriu parola.Am mai cautat pe google niste solutii, dar nu prea am.Nu imi merge nici task manager. Daca ar fi sa imi reinstalez windows-ul, cum sa fac in asa fel incat sa nu mi se stearga toate lucrurile de pe windows-ul actual? Poze, programe dar mai ales proiecte la care am lucrat atat de mult.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Prima data incearca cu o alta tastatura, dar intai sa setezi in BIOS toate optiunile USB pe "Enabled" (NU Auto! ).
Cand functioneaza tastatura, poti face reparatia cu discul pe care-l ai.

| FantasyChary12 a răspuns (pentru Bula):

Nu am alta tastatura

| Bula a răspuns (pentru FantasyChary12):

In acest caz ceri de la cineva imprumut o tastatura sau duci PC-ul la un prieten /service.

| Evolution a răspuns:

E mai complicat, nu stiu cum sa te fac sa intelegi. Pot fi mai multe cauze ale problemei, de natura soft sau natura hardware (din componentele calculatorului).
Ar fi bine sa chemi un prieten care se pricepe in IT (in ziua de azi, presupun ca toti avem un prieten sau membru din familie sau prietenii prietenilor) si sa ti-l faca.
Se pot salva, hard diskul poate fi scos si introdus intr-un alt pc sau laptop printr-un adaptor si se salveaza ce vrei din el.
Si sa nu te duci la service-uri de IT ca o sa te coste o caruta de bani nejustificata.
Succes!

| Avataruls a răspuns:

Daca se aude un sunet ca si cand ai zgaria o tabla cu unghia sau asa ceva, e hard disk-ul pe duca. Si in privinta windows-ului poti sa le salvezi cand dat setup. Succes