Întrebare recomandată | xFluing a întrebat:

TPU, am o problema: eram in autobuz si mi-am scos tableta sa i-o arat unui prieten, dar cand am coborat, mi-a smuls-o cineva din mana si a fugit cu ea. Mentionez ca tableta era un Samsung Galaxy Tab 2 10.1. Intrebarea mea e daca poate fi urmarita si aflata locatia ei.

Răspuns Câştigător
| Nicu47 a răspuns:

Salut,da merge. Daca ai pierdut dispozitivul Android sau acesta ti-a fost furat, va trebui in cel mai scurt timp posibil sa ajungem in fata unui calculator conectat la internet. Deschidem un browser, accesam play.google.com, te logezi (obligatoriul ca totul sa mearga) in Play Store cu contul Google folosit pe dispozitivul Android pierdut sau furat, cautam aplicatia Plan B si facem click pe butonul albastru "INSTALL"
Daca dispozitivul va avea o conexiune la internet fie mobila fie Wireless, aplicatia se va descarca si instala automat in dispozitiv si va incepe sa-si faca treaba. Daca aplicatia s-a instalat cu succes, pe contul de Gmail folosit pe dispozitivul Android (logati-va pe contul de Gmail folosit pe dispozitiv de la un PC cu o conexiune la internet) o sa primiti un mail de notificare cum ca aplicatia s-a instalat cu succes si ca in cateva secunde va incepe localizarea dispozitivului.
Aplicatia odata instalata va incerca sa activeze in mod automat GPS-ul dispozitivului si timp de 10 minute va trimite mail-uri cu harta si locatia precisa a dispozitivului Android. Mail-urile vor fi trimise pe contul de Gmail folosit de dispozitivul pierdut sau furat asa ca va trebui sa va logati de la un PC pe contul de Gmail pentru a vedea mail-urile trimise de aplicatie.

10 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

As vrea sa il felicit pe cel care ti-a smult tableta, ca poate asa te saturi de laudat si stat cu tableta prin locuri publice. Unde ai mai vazut tu pe cineva cu ditamai tableta in autobut. Mi se pare normal sa faca asa ceva.
Legat de localizare, pai eu zic sa pui bani la strans, ca tableta e pierduta. Doar sa fie unul prea prost ca sa mai ai sanse. Dar cum in 99.5% din cazuri nu e cu "noroc", poti sa iti iei adio.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai in primul rand te duci la politie si reclami furtul, ai sa vezi ce iti spun ei.

| William a răspuns:

Ceva imi spune ca tableta ta e deja vanduta. Mergi la politie si vezi ce poti sa faci iar data viitoare sa tii bine de ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la politie, ultima, sansa', cat despre urmarire nu cred.

| hummmer a răspuns:

Există posibilitatea să fie instalate camere de luat vederi în autobuz. Încearcă şi la ei, poate au imagini cu făptaşul.

| manuel72 a răspuns:

rolling on the floor rolling on the floor
Ia-ti gandul de la ea.

| Nicu47 a răspuns:

Sau mergi la politie si ei te vor intreba daca mai ai cutia, actele, garantia deoarece scrie un cod unic si ei s-ar putea sa o localizeze doar daca tableta este conectata la net.

| fataaaa a răspuns:

Ai fost foarte iresponsabil, nu meriatai tableta daca nu stii sa ai grija de ea.Sau du-te la politie, dar nu stiu daca se mai poate face ceva...Sorry.

| Marian_Rodica_1984 a răspuns:

Ar trebui sa te duci la politie

| sleepyboy a răspuns:

1. Daca iti placea asa de mult poti sa reclami la politie, si s-ar putea sa ti-o recuperezi.
2. Nu te mai gandi la asta happy