| Yasmine1999 a întrebat:

am și eu o întrebare. De ce când postez un video, sau un Boomerang pe Instagram, mi-l postează asa in ceata, adică se vede foarte aiurea. ( am iPhone 7). Va mulțumesc

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Afisarea pe ecran ale pozelor si filmarilor se face optimizat pentu pozele si filmarile PROPRII ale telefonului, dar nu si pentru cele facute sau prelucrate pe alte aparate.
Dupa ce ai incarcat pe un site, filmarea ta este convertita in formatul folosit de acel site, iar pe telefonul tau sevede vede in formatul real, neoptimizat.
Calitatea REALA al unei filmarii o poti vedea doar daca o transferi pe un ecran mare (calculator, televizor).

| Yasmine1999 explică (pentru Bula):

Ok, asta stiu. Dar când ma uit la altii, la ei se vede totul clar

| Bula a răspuns (pentru Yasmine1999):

Atentie!
Verifica si rezolutia cu care s-a filmat! Pe ecranul tau si o rezolutie de 240 pixeli poate parea clara, dar dupa prelucrare sau pe un ecran mare va fi chiar dezastru fata de o inregistrare Full HD!

| Yasmine1999 explică (pentru Bula):

Am 1080p la 120fps

| Bula a răspuns (pentru Yasmine1999):

E clar.
Redu la 30fps inainte de convertire. Ochiul nu deosebeste cadrele peste 22 cadre pe secunda, 30 nici atat.
La convertire insa se pot vedea contururi distorsionate, fiindca numarul de cadre se reduce totdeauna la 30 cadre (standard).
Cu 120fps se filmeaza doar daca doresti efect de incetinire (slow motion).