| AndreYStaR a întrebat:

Am un i7 din prima generatie si vreau sa il schimb. Imi puteti recomanda un procesor puternic pentru jocuri, AMD sau Intel, nu conteaza, dar sa fie si puternic si ieftin. Funda

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Nu stiu cata relevanta are Passmark-ul in ceea ce priveste jocurile, dar cred ca e bun pentru a compara puterea procesoarelor http://www.cpubenchmark.net/......lookup.php

poti alege un procesor si il compari cu cel pe care il ai si vezi care are un scor mai mare. Din ce se vede i7 pe care il ai are un scor destul de bun, deci ca sa il depasesti nu cred ca poti gasi ceva prea ieftin si in plus e posibil sa fii nevoit sa schimbi placa de baza.
Acum ai placa de baza http://www.findlaptopdriver.com/specs-0b40h-hp/
pe care merg procesoare Socket: LGA1156
Daca pastrezi placa de baza, nu vad sa gasesti procesor cu mult mai bun decat i7 care sa merite schimbarea. Prin urmare ar trebui placa de baza noua si procesor nou, care evident vor costa ceva.
La jocuri conteaza mult si placa video, apoi sursa de curent sa fie suficient de puternica sa alimenteze si procesorul si placa video.

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Aloooooooo! Conteaza daca este AMD. AMD nu functioneaza pe socket de Intel. Mai conteaza si placa de baza. Trebuie sa stim denumirea ei. Nu toate suporta upgradare de la prima generatie la ultima. Revino cu amanunte.

| KodrutZ a răspuns:

Ai i7 si vrei ieftin? Oricum sper ca iti dai seama ca trebuie' sa schimbi si placa de baza si ramul, i7-le tau e pe 775, nu? Nu mai bine ai zice frumos ce componente ai si de ce suma dispui pentru upgrade?

| iInfinityDarkness a răspuns:

Intel clar, AMD-urile sunt bătute la performanţă de Intel, şi la faptul că cele AMD se îmcălzesc.

| AKARA0 a răspuns:

AMD Athlon 64 x2 e foarte bun

| JustMe4ever a răspuns:

Eu, sincera sa fiu, ma intreb ce jocuri joci daca un i7 nu face fata...

| Aylee a răspuns (pentru JustMe4ever):

E prima generatie... gta 5 s-ar putea sa-i sacadeze la grafici pe high.

| AndreYStaR explică (pentru JustMe4ever):

Imi merg jocurile foarte bine, am o placa video nVIDIA geforce gtx 960