| NumelePrenumele a întrebat:

am un laptop Acer aspire si nu stiu ce am facut in bios sau nu stiu unde, ca cind il pornesc imi apare ceva de genul : sa pun discul cu windows si sa apas enter si tot asa imi apare pe o fereastra neagra, dar windowsul pe care il aveam nu stiu de ce nu
vra sa mi-l deschida, imi apare doar fereastra neagra si sta asa nu face nimic, ajutati-ma va rog, dati-mi vreun sfat ceva, dau funda 100000% celui care ma ajuta.

Va rog mult! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| MskDesign a răspuns:

Probabil ai schimbat optiunile de boot in bios.Intri in bios apasand F2 sau DEL la deschiderea PC/Laptop/Notebook. Dupa intrarea in bios, cu sageata dreapta te duci la Boot Device Priority.Acolo la First Boot Device Priority alegi CD/DVD si la Second Device Priority alegi Hard Diskul.Dai F10 si OK si ar trebui sa booteze windowsul de pe HDD.Succes!

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu stiu cum este BIOS-ul tau dar ai dat undeva sa booteze de DVD-RW si nu de pe HDD. Apasa pe setarile Default. Trebuie sa aiba undeva cand deschizi BIOS-ul scris Default. Apoi apasa F10 si Save sau Yes si gata.