| CostinxD a întrebat:

Incerc sa (RE)Formatez un laptop Acer aspire e510 cu windows 8.1 PRO, dar la 89% la pasul 2 pentru copiare fisiere imi apare o eroare 0x0... nu stiu cat. si nu stiu ce sa ii fac ca nu mai pot instala windowsul, ma puteti ajuta?

9 răspunsuri:
| Cronki a răspuns:

Nu reuseste sa copie fisierele de pe dvd. dvd deteriorat.
***************************************************************
Pare o nebunie dar se poate instala direct de pe calculator fara sa formatezi partitia C:
-descarca imaginea ISO de windows in PC/laptop;
-descarca PowerISO si monteaza imaginea de windows;
-deschide si instaleaza ca si cum ar buta de pe dvd/stick.
-dupa instalare stegi windows old si folderele auxiliare;
-"nu mai spune la nimeni", caci treaba asta este neconvențională laughing

| CostinxD explică (pentru Cronki):

Pai...data trecuta tot la fel mi-a dat de pe stick si pana la urma am reusit cu dvd-ul

| gelu1970 a răspuns (pentru CostinxD):

De asemenea e posibil ca imaginea ISO sa fie cu vreo eroare. daca esti sigur ca iso e buna atunci o pui pe un dvd cu ImgBurn. e free si isi alege viteza de inregistrare automat. e bine atunci cand inregistrezi iso de sistem operativ sa folosesti viteza mica.

| CostinxD explică (pentru Cronki):

Ce raspuns la oha ai dat... de parca nu stiu sa fac cd bootabil sau stick bootabil...nu sunt noob happy problema era viteza cu care boota cd-ul, acum nu mai am probleme

| Cronki a răspuns (pentru CostinxD):

E pe bune! Am venit cineva la mine cu un laptop, care avea probleme cu usb-urile si nici slimul nu functiona. Cum n-aveam un slim extern (si chiar daca era nu puteam sa-l utilizez) am descarcat o imagine de windows 8 si am incarcat-o cu PowerIso. Functioneaza si fara cd/stick bootabil. Incearca si mai vorbim dupa.

| K0sti a răspuns:

Ai formatat partitia C cu dvd-ul de windows? Cu optiunea "custom"? Daca nu, formateaza-l!

| gelu1970 a răspuns:

Dvd-ul e zgariat sau are o eroare. fa un dvd nou.
in cazul in care folosesti un stick usb renunta. acestea nu sunt fiabile ca un dvd.

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru gelu1970):

De vreo 2 ani de zile, instalez doar de pe sitck, la ce te referi anume cu "nu sunt fiabile" nu stiu. De fapt, dacă te gândeşti puţin, un stick nu se zgârie, nu contează la ce "viteză" l-ai scris, îi e indiferent cât de curat e port-ul usb în care îl bagi, nu face zgomot, şi transferul de date e mai bun(asta poţi testa şi singur, dând un copy/paste la 4g de informaţie de pe un dvd pe calc, şi apoi compari cu timpul la aceeaşi cantitate de informaţie de pe stick pe calc.). La problema în sine, dacă ţi-a dat eroare cu 0x0, sunt posibile mai multe soluţii. Prima oară, încearcă cu alt windows, dacă persistă, fă-ti un cd de bot, ultimate bot cd - e moca pe net, şi testează memoriile, testează hdd-ul, ar mai putea fi şi din bios de modul în care e setat ahci/compatibil, însă de regulă dacă e setat greşit nu ţi-ar vedea hdd-ul, însă am mai întâlnit cazuri. Oricum cel mai probabil, versiunea de pe care încerci să instalezi e cu probleme.

| gelu1970 a răspuns (pentru AdrianDihoricescu):

Nu stiu daca imi raspunzi mie sau celui ce a intrebat.
daca nu intelegi ceea ce semnifica "fiabil" atunci cred ca nu are rost.
in plus am specificat "daca esti sigur ca iso e buna"
asta de asemenea inseamna ca am luat in calcul faptul ca are un windows cu erori.
spui ca de vreo 2 ani instalezi de pe stick. asa o fi. o sa vina si ziua cand o sa iti dea eroare.
in plus cred ca ai multe de invatat daca faci asta doar de 2 ani.
e o vorba de care e bine sa tii cont: eu am fost ca tine, dar tu nu ai fost ca mine". e valabila pe tot parcursul vietii nu doar pentru acest caz in particular.
si cand vei fii in varsta nu subestima pe nimeni. totul se invata si nimeni nu s-a nascut destept.
o zi buna.