| Chiriac_Andrei_1995 a întrebat:

am un laptop Asus...si "LOCAL DISK C" (originalul lui este plin ).mi-am facut altul ...adica un alt disk local (G).dar nu asta problema... faza este : cand vreau sa-mi instalez un joc in disk local G nu imi merge ..adica cand da sa se instaleze ...merge pana la jumate ...si imi da erroare...(daca il instalez in C ) imi merge ..sau cand pun poze, video-uri ...etc. Pe G imi merge dar dupa ce il inchid laptopul si apoi il deschid... Local disk G nu mai este trebuie sa-l fac din nou de fiecare data cand ii dau restar sau inchid laptopul...voi ce credeti ca are?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum adica ti ai facut un alt disk local? Ai reformatat hardul si reinstatala sistemul de operare? Cam asta e cea mai buna procedura de repartitionare

| halogen001 a răspuns:

Depinde cum ai facut discul G. Cel mai bun mod e sa maresti partitia C cu un program gen www.partitionwizard.com

In functie de ce spatiu ai pe hard disk, de windows-ul folosit si de modul de impartire, de obicei exista 3 partitii - una ascunsa mica, una cu windows-ul - C si una cu date D. Se micsoreaza spre dreapta D-ul si in spatiul ramas in fata se extinde partitia C.

| danutzu96 a răspuns:

Ai facut noua partitie (disk Ghappy din manager din windows nu?
si cum ai facut-o?
De unde ai avut spatiu dealocat ca sa ii aloci partiei noi?
Singurul program (sub windows ) in care am putut sa iau spatiu dintr-o partitie, sa il fac nealocat si dupa sa il lipesc la alta partitie sau sa fac alta partitie este AOMEI.