| MyProfil a întrebat:

Buna TPU am un laptop HP pavilion g6 si are un procesor varza,,Intel pentium" as vrea sa mi-l schimb dar nu stiu daca,, Intel i5" este compatibil ajutor va rog!

3 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Nu iti va merge, sunt complet diferite. Uita-te la pozele lor pe Google, i5 e mai mic. Daca, repet, daca poti upgrada laptopul cu un procesor mai puternic (unele placi de baza au procesorul lipit ), acela va fi tot un Intel Pentium, doar ca mai puternic. Mergi la un service bun in orasul tau sau un oras mai mare, cu laptopul in geanta, si intreaba acolo daca e posibil. Te va costa cam 100 de lei manopera. Daca poti schimba si singur, trage-l pe ala de limba, fa comanda pentru procesor, iti iei procesorul si il schimbi singur. Dar daca il pui putin gresit, se arde, tu decizi daca merita riscul.

| IT4Ever a răspuns:

Ce placa de baza ai? ma indoiesc ca iti merge i5 happy

| Cristyan99 a răspuns:

Nu cred ca iti merge mai bine ia-ti un dual