| Te0CeP a întrebat:

Cum aflu ce procesor pot sa pun pe laptop? De exemplu eu am Intel Pentium si as vrea sa mi-l schimb. Care este cel mai nou procesor pe care l-as putea pune? exista vreo aplicatie pentru asta?

Răspuns Câştigător
| NGheorghe a răspuns:

Da, aplicația se numește CPU-Z si din câte îmi amintesc trebuie sa te uiți după "package" sau "slot" ...ca sa știi ce mufă ai pe motherboard si apoi cauți pe net procesoare mai noi pentru aceeași mufa (slot)

| Salontanul a răspuns (pentru NGheorghe):

Eu stiam ca procesoarele se afla puse in socket! S-a schimbat ceva intre timp? Citeste pe aici: http://bit.ly/2mhQ8D5

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Spune ce laptop ai si te lamuresc eu. Este prea putin probabil sa-l poti schimba tu. Majoritatea procesoarelor de laptop sunt lipite pe placa de baza. mai mult, pe langa ca nu se potrivesc socket-urile mai este si aceea ca placa de baza s-ar putea sa nu suporte FSB-ul (Front Side Bus) adica viteza de transfer a noului procesor.

| Te0CeP explică (pentru Salontanul):

Un Hp cu Intel pentium cu socket BGA1170

| Salontanul a răspuns (pentru Te0CeP):

Si denumirea placii de baza? Ea are un FSB ce trebuie aflat. Daca nu stii placa de baza (denumirea) spune-mi modelul HP-ului!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Aici ai ce procesoare se potrivesc: http://www.cpu-world.com/Related_CPUs/BGA1170_Silvermont.html
Cele Celeron sunt cele mai slabe.

| Te0CeP explică (pentru Salontanul):

Intel Pentium N3540

| Salontanul a răspuns (pentru Te0CeP):

Tot n-ai scris denumirea HP-ului! Ok vad ca asta al tau are FSB 1333. Inseamna ca merge orice procesor pana in FSB 1333. Am cautat pe net si n-am gasit altul mai puternic. N-ai ce pune in loc. Vide laptopul, mai pui ceva bani si-ti iei altul