| lupumihaita a întrebat:

Buna,TPU,am un sistem Logitech Z-5500 el este 5.1 adica 5 boxe si un Subwoofer, intrebarea mea este pot dubla boxele? Mai exact am cumparat acelasi model de difuzoare de la acelasi sistem si as vrea sa pun 10 in loc de 5 cate 2 boxe identice pe fiecare canal ar functiona fara sa deterioreze partea de amplificare a sistemului? A mai incercat cineva ceva similar?

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Va funcționa dar se va auzi la fel.

Când pui în paralel 2 boxe scade impedanța finală și crește puterea. Problema intervine la faptul că amplificatorul va ajunge mai devreme la clipping, se va încinge.

La sunet nu există diferențe, sistemele de casă nu sunt concepute pentru putere, ci pentru fidelitate. Mai bine cumperi un amplificator simplu stereo de putere la care poți lega 2 boxe full range de putere foarte mare, și poți depăși 110 dB

| lupumihaita explică (pentru Frank51):

Nu vreau sa se auda mai tare doar sa se auda mai uniform, camera fiind mare se simte diferenta de distanta, Ma gandeam la un sistem ca la cinema cu multe difuzoare dar nu stiam daca le pot lega la acelasi sistem (Logitech z5500) stiu ca este mai bine un sistem dedicat cu 7 sau 8 canale si fiecare boxa cu canalul ei. Multumesc pentru raspuns!

| Frank51 a răspuns (pentru lupumihaita):

Deja ai sistem 5.1, care se pretează la cinema, problema este că te-ai obișnuit cu nivelul de sunet și ți se pare încet. Poți încerca să îl schimbi cu ceva superior gen un sistem dedicat că acesta: https://www.electronic-star.ro/......negru.html

Pe care îl amplifici cu un receiver, eu îl am pe acesta: https://www.hifiengine.com/manual_library/kenwood/krf-v4060d.shtml

Rezultatul este un sistem care sună excepțional la nivel mediu și fidelitate foarte ridicată având în vedere prețul. Acest sistem îl am de vreo 2 ani și încă nu m-am săturat de el, sună excepțional atât la filme cât și muzică.

| lupumihaita explică (pentru Frank51):

Multumesc!

| Frank51 a răspuns (pentru Frank51):

Dacă vrei să te lămuresc cum funcționează si ce face mai exact 5.1 cu DSP samd, ne putem auzi pe discord.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Frank51):

Pai de ce nu lamuresti omul aici?

| Frank51 a răspuns (pentru anonim_4396):

Adica sa scriu 300 de randuri?
Tie nu ti-ar fi mai usor sa vorbesti?

15 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da, se poate.
Trebuie sa interconectezi un distribuitor (spliter) pentru jack 3.5mm la iesirea din placa de sunet.
https://www.emag.ro/......D2PWQDMBM/

| lupumihaita explică (pentru Bula):

Nu stiu daca am explicat corect dar ma intereseaza daca pot lega cate doua difuzoare pe fiecare iesire, cuplez firele si le introduc in iesirile pentru fiecare canal (exemplu stanga 2difuzoare dreapta tot doua)

| Bula a răspuns (pentru lupumihaita):

Folosind doua sisteme de amplificare (recomandat):
Tu ai intrarile cu mufe jack.
La fiecare canal de intrare folosesti cate un asemenea spliter si cele doua sisteme de amplificare vor functiona paralel (dar fiecare reglabil independent.

Folosind doar un singur sistem de amplificare:
Daca legi doua difuzoare impreuna la iesire, acesta produce probleme de impedanta, cauzatoare de probleme (legate in serie: difuzoarele separat se vor auzi mai slab, iar legate paralel pot arde amplificatorul).

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu poti deoarece îi arzi finalii, el a fost construit sa functioneze cu 5 sateliti (boxele) si subwoofer, si oricum se aud destul de tare nu iti trebuie discoteca in sufragerie ca iti vine la ușa administratorul cu politia daca dai muzica la maxim, daca vrei sa asculti muzica la maxim si calitate superioara cumpărati un amplificator sau un amplituner cu boxe de 100 de wati si daca il dai la maxim omori babele din bloc.

| lupumihaita explică (pentru CristiDinBucuresti):

Multumesc pentru raspunsul comic! happy

| lupumihaita explică (pentru lupumihaita):

Am primit mesaj sa declar raspunsul castigator insa nu vreau sa "discriminez" pe nimeni si il las sa se aplice automat deoarece am luat cate ceva de la fiecare nu este un singur castigator.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut fratelo, nu cred ca e posibil, dar care e problema, nu e suficient? nu esti multumit?

| lupumihaita explică (pentru anonim_4396):

Salutare wolf, Este intr-un living sistemul si ma gandeam de plictiseala sa mai pun niste boxe la sistem, sunt multumit dar camera este 9m pe 6m si mi se pare un pic cam distantate.Nici nu vreau sa trec la un sistem 7.1 sau ceva amplificatoare extra doar eram curios daca se poate fara sa prajesc ceva prin el.

| anonim_4396 a răspuns (pentru lupumihaita):

Fratelo eu am cumparat boxele astea https://www.emag.ro/......DWSCV2BBM/
si sunt super multumit, ce vrei tu sa faci ceva gen ca la cinema, asculta la bula, verifica daca merge!