| iloveshoes a întrebat:

am un telefon nokia 6300 mergea foarte bine pana intr-o zi cand am iesit afara cu el l-am pus pe masa si am intrat in piscina. Am ascultat muzica si am schimbat melodiile si sa udat nu foarte mult. Am observat ca bateria nu mai merge. Este incarcata la maxim dar nu se aprinde nici un nokia cu bateria respectiva. Am incercat sa pun alta baterie dar se aprind doar beculetele de pe lateral. Ce credeti ca are si cat credeti ca mi.ar trebui ca sa il repar. Funda.

4 răspunsuri:
| cartman a răspuns:

Ca sa nu se oxideze interiorul telefonului acopera-l cu orez intr-un bol, castron sau ce ai la indemana si lasa-l cateva zile. orezul va absoarbe apa din interior.

| Strumf a răspuns:

Probabil s-a oxidat folia. Una noua este la aproximativ 100 - 150 ron. Du-te la un service sa-ti faca un control la el si iti va spune exact ce trebuie facut si cat costa.

| GmXx a răspuns:

Deci. mai mult ca sigur a intrat apa in el si dupa ceea ce ai spus a ajuns la baterie.
Alta baterie de Nokia? Hmm nu toate au aceeasi putere chiar daca au aceeasi marime...
De exemplu Bateria mea de la telefon e de 3.7V a lu un prieten e de 4V... intelegi?
Incearca sa cauti o baterie cu aceeasi putere sau incearca sa o formatezihappy

| GmXx a răspuns:

Mai mult ca sigur a intrat apa in el.si dupa ce ai spus.a ajuns la baterie.
In legatura cu alta baterie... nu toate bateriile de Nokia (chiar daca au aceeasi marime) au aceeasi putere. De exemplu eu am un Nokia C7 baterie de 3.7V un prieten are N8 si baterie de 4V si totusi au aceeasi marime.
Poti incerca sa cauti o baterie c uaceeasi putere. sau incearca sa formatezi bateria