| ion933 a întrebat:

Buna TPU... am un WINDOWS HOME PREM OA si il am de cind am cumparat laptopul asa l-am cumparat din magazin dar acum imi merge greu si as vrea sa-l instalez din nou. am pe spate la laptop un cod key dar as vrea sa stiu daca imi descarc un windows tot ca ca pe cel care il am pot folosi codul key care scrii pe laptop

2 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Se poate dar este ilegal.Vezi că nu mai merge treaba aia cu „pe nimeni nu -lo prins" că deja autorităţile încep sa îsi facă treaba.Şi asta e tot furt şi se pedepsește cu închisoare de la 2-7 ani sau cu amendă(temei legal Legea 161/2003 şi http://www.softwareculicenta.ro/pirateria/riscuri.aspx).Eu în locul tău aş încerca repararea sistemului, dar asta numai în caz de fortă majoră.
Primul lucru ce l-aş face ar fi o devirusare/optimizare şi apoi dacă metodele astea nu dau roade repararea sistemului foosind fie un kit original de Windows fie cd-urile de recovery cu care ar trebui să fie dotat calculatorul.Succes

| ChipDE a răspuns:

Daca iti descarci acelasi Windows pe care il ai acum poti folosii acelasi code. Poti sa iti reformatezi Windowsul fara sa descarci altul, din ce moment il ai original. Cauta pe http://www.microsoft.com/ raspunsuri la acest lucru. Funda?