| CottonCandy a întrebat:

Buna TPU:* Am vazut zilele trecute la o fata de la mine din liceu un telefon superb=pe~ Era Nokia din cate am vazut si era cu touch, la sectiunea de "creare mesaje" [sau cand scria numele unei melodii pentru a o cauta in telefon] avea "tastatura" ca la iPhone si cam atat am vazut.:-s Mi-a placut foarte mult si as vrea sa imi cumpar si eu. Stie cineva cum se numeste?batting eyelashes
Multumesclove struckxx Funda:*:*

1 răspuns:
| introduaicinumele a răspuns:

1) Exista sute de telefoane Nokia cu Touch si tastatura ca la iPhone (tastatura digitala, nu ca iPhoneul n-are tastatura fizica, aaa si tastautra de la iPhone e o tastatura QWERTY digitala).
2) Telefoanele Nokia sunt prea scumpe pentru ce fac, daca esti cu mai putini banuti iti recomand un telefon cu Android (Samsung Galaxy Mine sau LG Optimus One, daca ai putini bani; daca ai asa si asa bani de telefoane iti recomand LG Optimus Black (White, daca vrei pe alb) sau Sasmsung Galaxy S; daca ai vreo 20 de mill pentru telefoane ia-ti un LG Optimus 2x, Samsung Galaxy S II sau cel mai tare, cu ecran 3D fara ochelari, LG Optimus 3D, sau HTC Evo 3D).
3) Androidul este un sistem de operare (Windowsul de pe PC ca sa intelegi mai bine ce inseamna sistem de operare) este mai bun decat Simbyan-ul de la Nokia.
5) sa zicem ca te-ai decis sa-ti iei Android, trebuie sa stii ca telefoane cu OS Android fac si HTC, Samsung, LG, Motorola, Sony Erricson etc, firmele astea fac cele mai bune telefoane (sa nu crezi ca LG si Motorola fac telefoane proste, eu am un LG optimus one si e mai tare decat ori ce Nokia avut pana acum, aaa sti de ce? are android, os de telefoane de la Google! si hardware-ul de calitate asamblat de LG, chiar daca procesorul e de 600MHz nu prea il vad ca se chinuie).
6) telefoanele astea cu touch si tastatura ca la iPhone cum zici tu si tari se numesc SMARTPHONE-uri (telefoane inteligente). Au GPS, WI-FI (wierless, adica net din retea, ai la restaurante, hoteluri pe gratis de ori unde daca e neparolat routerul), Giroscop, Accelelometru (senzoru ala care iti intoarce imagina odata cu telefonul) si fiecare sistem de operare are un magzin web cu programe gratis si platite pentru jucaria ta (Android- aNDROID mARKET, Simbyan- App Store, iOS- App Store, Blakberry OS- Blackberry apropo store, ma rog ceva de genu).
7) Majoritatea telefoanelor Nokia au ecran Touchscreen Renzitiv si alte firme au bagat in smarphoneuri touch-uri capacitive (merg doar cu degetul, nu si cu stilusu; sunt mai sensibile la atingere; ecran mai luminos; sunt mai scumpe; citeste aici mai multe detalii http://www.go4it.ro/......e-5506015/ :) )
8) Pentru fanii Nokia, nokile sunt cele mai bune, pentru fanii Apple, iPhone-ul e cel mai tare, dar nu-i chiar asa, Samsung si LG-ul sunt cele mai tari (PS: LG a creat primul telefon cu procesor dual-core si primul telefon cu ecran 3D)
9) Toate astea de mai sus nu inseamna ca Nokia sunt proste, dar mie nu imi plac, dar am prieteni carola le pace Nokia si Apple si sunt multumiti de jucariile lor inteligente, dar nu stiu ei ce rateaza ca nu au incercat Android :) :D :D :)
10) Nu stiu ce Nokia era ala, ca-s N modele, poti s-o intrebi.
PS: Daca esti baiat... pai Nokia e mai de fete si nevoile lor, la fel si iPhoneul, Androidu e pentru noi baietii :D (daca esti baiat, daca esti fata iti recomand un Nokia N97 sau altele mai noi gasesti pe la Vodafone si mai intreaba si tu :D )
Sorry daca esti fata si eu ti-am spus niste chestii prea tehnice care nu le intelegi, dar poza de la profil cu viata in acvariu nu imi zice ce esti si parca numele e de fata, eeeh oricum sorry daca ti-am incurcat sexu.
PaPa! :-h :-h :-h