| anonim_4396 a întrebat:

BUNA TPU! happy

As avea nevoie de ajutorul vostru din nou si sper din tot sufletu ca ma puteti ajuta cu ceva!

Drept resplata dau fundita si vot celui care imi da cel mai bun raspuns big grin

O intrebare pentru cei care stiu -
Am un prieten care ar vrea sa se conecteze la net prin WI-FI de asemenea as vrea sa fac si eu, daca functioneaza metoda asta desigur, deci el are ceva placuta in PC la care se baga un cablu de la o antena exterioara ca-sa se conecteaza cu ea la net. insa problema e urmatoarea, cablul are doar 4-5 M lungime si el ar vrea sa isi mute calcul de acolo intr-o alta camera si dupa cum stiu daca cablul e mai lung de 5 M atunci se pierde semnalul parca + el ar vrea sa mai conecteze 3 calculatoare la net care sunt in alte camere + un laptop prin WI-FI.

deci INTREBAREA IN FINE e daca exista vreun dispozitiv cu care ne-am putea conecta la net prin wireless + sa conectam toate cele 4 calculatoare prin cablu la acel modem?
(sau cum se-ar numi el, ca nu prea sunt familiar cu chestile astea.)

Deci ce spuneti se poate?

Astept parerile voastre + ceva site-uri unde as putea viziona produsul si de unde as putea comanda (eMAG as prefera pentru ca am auzit ca livreaza gratuit oriunde in tara... dar nu sunt sigur)
ORICUM MULTUMESC ANTICIPAT.

Daca nu ati inteles ceva lasati-mi un mesaj sau ceva si o sa va ofer mai multe detalii.MS

Răspuns Câştigător
| mixtonekillro a răspuns:

Salut! Daca ai net prin cablu si ai nevoie sa conectezi 4 pc cumpara un router wireless si conecteaza 4 pc + wireless daca nu ai net prin cablu si ai stik usb (modem) cumpara tot la fel un router dar cu intrare pentru usb. poti cumpara pentru cablu de aici http://www.emag.ro/......EMC92BBBM/ iar pentru usb de aici http://shortcutcomputer.ro/......nd_p8936/. sper ca ti-am fost de foloss. funda?

3 răspunsuri:
| SonicAndrei a răspuns:

Calculatoarele nu au "antenă" de wriless, dar aceasta se poate cumpăra de la www.intend.ro. Cel mai simplu ar fi să folosiți laptopuri în loc de calculatoare și să cumpărați un router wriless. Se găsește la 70 lei. El trebuie conectat la cablul de internet și vei avea WIFI în toată casa.

| YingYang a răspuns:

Apropo daca de exemplu eu as cauta pe net, dupa ce m-as orienta? ce ar trebui sa aiba un modem de ala ca-sa prinda net prin WI-FI si sa pot conecta mai multe PC-uri la el? Astept cat mai multe raspunsuri big grin

| EmYyYEmilian a răspuns:

Pai sa bage viteza mai mare la net pentru a avea semanl prin wireless