| RoxanaMaria87 a întrebat:

As avea si eu o intrebare...am un hard de memorie...si l-am scapat de vreo 2 ori jos..si acum nu mai citeste nimic din ce aveam pe el. vreau sa il duc la reparat dar as vrea sa stiu daca se mai poate repara..pentru ca am mare nevoie de tot ce aveam pe el..Va multumesc

6 răspunsuri:
| Kattan a răspuns:

Hard-ul este singura componenta din calculator ce are piese in miscare (exceptand unitatea optica). Este foarte fragil, odata daca l-ai scapat este de ajuns sa-l defectezi, dar de 2 ori...
Daca il conectezi la calculator cum se comporta? Se aud sunete ciudate? Il detecteaza dar nu mai poti copia fisierele?
Cel mai sigur poti sa-l folosesti ca mobila, te-ar costa foarte mult sa recuperezi datele, daca vrei sa afli cat vorbeste cu baietii de la Quartz http://www.qdr.ro/

| laptopnews a răspuns:

Sunt sanse sa se poata recupera datele de pe el, dar nu 100%. Poti incerca la un service specializat in recuperari de date! Succes!

| DAnc3 a răspuns:

Nu se mai poate repara.

| Rockerul23 a răspuns:

Depinde,dar din pacate sansa sa nu poata fi reparat e destul de mare.

| Freddie23 a răspuns:

De reparat se poate sigur, era o firma in Bucuresti care se ocupa cu asta, dar o sa te indoaie la pret!
Acum trebuie sa te gandesti daca merita si sunt atat de pretioase datele tale. Cred ca te costa 100 de euro pe maxim 100gb recuperati.
Vezi ca firma trebuie sa aiba "camera zero", altfel risti sa ti-l strice de tot.

La tine e stricat motorul hardului.

| RoxanaMaria87 explică:

Va multumesc tuturor!