| 5tick a întrebat:

As dori sa achizitionez o placa video noua pentru pc-ul meu, deoarece cea veche lasa de dorit. Imi puteti recomanda o placa video pentru gaming in jur de 400 lei. Eu nu ma pricep sa le aleg. Am procesor Intel(R) Core(TM) 2 Duo CPU E4500 2.2GHz si 2 GB RAM si placa de baza Atribute placa de baza:
ID placa de baza 05/25/2007-I945-6A89HG00C-00 (cred ca asta e)

Multumesc

Răspuns Câştigător
| stapanullumii a răspuns:

Ai zis placa grafica. nu ma bag la restul sistemului tau;)
daca ai Intel iti sugerez o placa nVidia:
http://www.emag.ro/......EDVBKBBBM/

daca ai AMD iti sugerez:
http://www.emag.ro/......E113TBBBM/

ambele sunt compatibile cu stistemul tau(din cate vad cred ca e Intel) dar Intel merge bine cu nVidia si AMD merge bien cu ATI Radeon
ti-as sugera sa schimbi tot pc-ul, pentru ca daca schimbi soket-ul procesorului (adica procesoarul0 trebuie sa schimbi si palca de baza si rami, trebuie sa iei o sursa mai buna... insa tu ai cerut o placa grafica bun, la pretul ala pot zice ca sunt cel emai bune de pe piata, si compatibila cu sistemul tau. probabil foloseste sistemul tau PCI-E, cam toate folosesc asta

2 răspunsuri:
| djdani1 a răspuns:

La sistemul tau nu prea ai cum sa pui o placa de video performanta! Ar trebui sa iti faci un upgrade la rami si la sursa.Ce fel de placa iti trebuie? Ati sau nVIDIA? Pe ce ai ramii? 800 de mhz?
Astept raspunsurile tale!

| Andrei7520152 a răspuns:

Daca vrei sa joci jocuri la un framerate mai bun, va trebui sa adaugi si memorie ram (cam inca un 1GB, astfel sa ai macar 3GB. vezi sa fie compatibil cu ce ai deja).
Revenind la placa video. Conteaza foarte mult sa tii cont de toate specificatiile (memorie, bus, procesor, frecventa, suport directx 11, model pixel shader 3.0/4.0 etc). Foarte multi fac greseala ca se bazeaza doar pe memoria video si atat. Pentru o placa de cam 250 - 300 Ron poti sa cauti ceva la 1GB GDDR3 pe 128 biti si 1000 Mhz. Sa eviti ieftinaturile ( la 120-150 Ron) de 1GB sau 512mb GDDR3 care vin la doar 64, sau mai rau, la 32 biti. Sunt la jumatate de pret fata de cele de 128, dar nu merita (o buna parte din memoria lor video e nefolosita pentru ca au o rata de transfer foarte scazut, motiv pentru care sunt ieftine. Iti sugerez sa cauti ceva de genul:
http://www.evocomputers.ro/componente-pc-periferice/placi-video/?p=2
Cea mai ieftina placa video la 1GB GDDR3 si 128biti am vazut la 250 de lei. Am uitat exact unde, dar sunt sigur ca daca sapi putin prin magazine online o sa gasesti cateva oferte convenabile. Doar sa fii atent la specificatiile