| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU, aș dori să cumpar un router pentru calculator întrebarea mea este: ce imi trebuie? Routerul va veni cu tot cu fire iar eu va trebui doar să l conectez la pc si sa l configurez?

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Iti trebuie conectare la internet la distribuitorul pe care il ai.

| Hyperion7 a răspuns:

Nu.
Tu când te duci la un provider de servicii de internet(Orange,Digi etc),le explici că ai vrea sa ai internet și ai vrea o soluție pentru asta,de preferabil sa fie ok cu buzunarul.
Digi îți poate oferi servicii destul de bune pe fibra și e și ieftin.
Mergi la ei la sediu sau caută pe internet ce pachet te interesează(au mai multe),apoi va trebui sa vina cei de la Digi sa-ti tragă cablul,iar daca nu vrei routerul propus de ei,mi se pare că-l poți pune pe cel pe care îl cumperi.
Ideea e că îți poți lua un router de pe Altex, eMag etc, dar el nu va veni cu cablul, cablul îl iei de la cineva care îți poate oferi internet, adică Digi și restul.
Sper că te-am lămurit.

| ImDarkRaul4566 a răspuns (pentru Hyperion7):

Eu am deja un router și am internet în casa doar la calculator nu am internet și vreau sa-mi cumpar un router pentru calculator

| Hyperion7 a răspuns (pentru ImDarkRaul4566):

Ai nevoie doar de un cablu ethernet(este unul galben) un cap îl conectezi la router și unul la portul special la calculator(îl găsești în spate)
Nu ai nevoie de alt router

| ImDarkRaul4566 a răspuns (pentru Hyperion7):

Stiu dar acel router nu îl pot baga la mine în camera de asta vreau sa mi i au încă un router și ma intreb daca cablu ethernet vine cu router sau trebuie eu sa l cumpar

| Hyperion7 a răspuns (pentru ImDarkRaul4566):

Aa,in acest sens, mi se pare că vine in cutie(ar trebui sa specifice pe site daca are sau nu cabluri Ethernet)

| VoidEternal a răspuns (pentru ImDarkRaul4566):

Boss, poți să îți pui tu 1000 de routere in camera, nu e că îți captează internet din aer.

Routerul ăla are o conexiune parolata la o rețea controlata de un provider de internet. Conexiunea asta poate sa fie prin fibra, cablu utp (Ethernet) sau daca vorbim de un router 4g, un sim ca la telefon.

Singura variantă sa îți tragi net in camera fara sa adaugi niciun alt fir e routerul 4g, dad guess what, îți trebuie abonament pentru asta și viteza e oricum de rahat comparată cu orice conexiune fizica.

Deci îți tragi frumos un cablu obișnuit de rețea de la pc-ul tau la router, sau îți imaginezi că ai internet.

| Lukasssz a răspuns:

Bună! Dacă dorești să achiziționezi un router pentru a te conecta la internet cu un calculator, iată de ce ai nevoie și ce trebuie să faci:
Routerul: Alege un router potrivit pentru nevoile tale. Există mai multe tipuri de routere disponibile pe piață, inclusiv routere wireless și routere cu fir. Dacă intenționezi să te conectezi la internet prin cablu Ethernet, vei avea nevoie de un router cu porturi Ethernet. Dacă vrei să te conectezi wireless, vei avea nevoie de un router wireless.
Cablu Ethernet (dacă este necesar): Dacă te conectezi la internet prin cablu Ethernet, asigură-te că ai un cablu Ethernet suficient de lung pentru a conecta routerul la calculatorul tău.
Conectarea la calculator: Conectează un capăt al cablului Ethernet la portul LAN (Local Area Network) de pe router și celălalt capăt la portul Ethernet de pe calculatorul tău.
Alimentarea și pornirea routerului: Conectează routerul la sursa de alimentare și porniți-l.
Configurarea routerului: Pentru a configura routerul, va trebui să accesezi panoul de administrare al routerului tău prin intermediul unui browser web. De obicei, adresa IP pentru accesarea panoului de administrare este tipic "192.168.1.1" sau "192.168.0.1", dar acest lucru poate varia în funcție de marca și modelul routerului tău. Consultă manualul routerului pentru a găsi adresa corectă și informații de conectare.
Configurarea conexiunii la internet: Urmează instrucțiunile din ghidul de configurare a routerului pentru a seta tipul de conexiune la internet pe care îl ai (de exemplu, PPPoE, DHCP, etc.) și pentru a introduce informațiile de conectare furnizate de furnizorul de servicii internet (ISP).
Securitatea rețelei: Este important să configurezi și să activezi funcțiunile de securitate ale routerului tău, cum ar fi parola de acces la rețea (WPA/WPA2), pentru a proteja rețeaua ta de accesul neautorizat.
După ce ai finalizat configurarea, ar trebui să fii capabil să te conectezi la internet folosind calculatorul tău prin intermediul routerului. Dacă întâmpini dificultăți sau ai întrebări suplimentare, consultă manualul routerului sau contactează asistența tehnică a producătorului routerului pentru asistență suplimentară.