| Alepa a întrebat:

Buna TPU as dori sa stiu si eu daca as putea sa imi hostez eu website-ul de la mine de acasa de pe un laptop si cum as putea face cu domeniul si pe langa asta cum as putea face bani cum websiteul meu ce fel de site sa imi fac ca sa atrag trafic. Orice sugestie e bine venita. Multumesc

5 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Povestea e mai lunga.
In principiu iti trebuie un ip public.

Dupa asta, nu mai exista reteta de succes. Doar sfaturi.

| Alepa explică (pentru cristimihailov):

Dar de ce ip public ce are ip pe care il folosesc eu acasa?

| cristimihailov a răspuns (pentru Alepa):

Ca sa poata sa iti ajunga posta, iti trebuie o adresa.
Acelasi lucru este si aici. IP-ul public poate fi vazut de oricine din afara.
Uneori exista practica ca provider-ul de internet sa iti dea un ip local (in cadrul retelei lui) si apoi sa te routeze in afara prin ip-urile lui publice.

Ip-ul local nu trece de router. Standardul il limiteaza.

| zuzuluzu a răspuns:

Ar trebui sa iti iei ideea de al tine pe propriul pc. Gandeste-te ce ar insemna sa iti stea laptopul 24/24 pornit? Si plus de asta e foarte greu iar domeniul tot trebuie cumparat. In plus iti trebuie foarte multe cunostinte in domeniu. Iar bani nu apar din prima de multe ori dupa 1-2 ani incepi sa faci bani daca nu scrii ceva ce sa interese pe oameni.

| Alepa explică:

Dar de ce ip public ce are ip care il folosesc de acasa sau daca mi-as face alt abonament la alt ip nu merge?