| MaNNuu a întrebat:

Buna TPU as vrea sa imi achizitionez un Allview p5 quad si as vrea sa stiu in ce consta procesor ala de cortex a7 quad adica are 4 nuclee? e mai bun ca dual core? va rog sa ma ajutati

Răspuns Câştigător
| Garsonfane1979 a răspuns:

Da e mai bun in cazul de fata. Quad core = 4 nuclee=4procesoare,dual core=2nuclee=2procesoare. Acum depinde daca este mai bun, e posibil sa fie 2 procesoare mari la dual core si la quad core 4 mici. Dar in general sunt mai mari cele 4 per total. Caa telefon este bun p5 quad singura lui problema find difuzorul care la unele melodii intra usor in trepidatie. http://bit.ly/174dMCR

1 răspuns:
| sltlp a răspuns:

Da, e quad-core.
Daca e mai bun decat un dual-core, depinde. La fel ca si la pc, la un procesor nu cotneaza numai numarul de nuclee si frecventa. Sunt procesoare dual-core mai puternice decat acel quad-core de pe Allview p5, la fel cum sunt procesoare dual-core mai slabe decat acel quad-core.