| LoveTheWayYouAre a întrebat:

Buna,TPU! As vrea sa-mi cumpar un aparat de fotografiat sub 5 milioane care sa faca poze reusite,sa para profesioniste,pozele sa aiba fundalul in ceata, iar spre exemplu persoanele din poza sa iasa in evidenta si culorile sa nu fie sterse. Ce ati putea sa-mi recomandati? dau funda.

3 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Tu vrei prea multe pretentii pentru un aparat de 500 lei. Ai 2 variante: ori strangi bani de un aparat dslr serios, ori iti faci efectele in photoshop.

| LadyMelian a răspuns:

La sub 5 milioane nu prea poti sa ai pretentii sa faci poze "profesioniste".Un Canon powershot A 3200, de ex, costa 300-400 si cu chiu cu vai reusesti sa scoti macro care sa para cat de cat profesional dar nu o sa reusesti sa scoti persoanele in evidenta pe un fundal blurat, de ex.In plus orice poza de calitate este retusata in diferite programe, referitor la culori prea sterse sau daca vrei sa iti predomine o anumita culoare. Aparatele foto sub 500 sunt mai mult pentru amintiri, de luat in concediu si cam atat.

| Picaturi1de2apa3 a răspuns:

Ca sa faci acel efect exista o optiune la toate aparatele care se numeste macro. Nu ai nevoie de un aparat profesionist ca sa faci acest efect.