| aura36 a întrebat:

Care este diferenta dintre placa video integrata si dedicata (la un laptop)? nu ma pricep, asa ca ma puteti lamuri va rog:)? deoarece doresc s-mi iau un laptop; acesta este bun : http://www.emag.ro/......EL9XNBBBM/
(buget : in ur de 20 mil - max.30)

Dau funda! :D

3 răspunsuri:
| SouLIce a răspuns:

Grafica integrata este grafica din procesor care foloseste din memoria ram
Grafica dedicata este o placa cu memorie proprie
Dar si grafica din i5-ul de pe acel laptop este destul de ok
Dar poti lua in 3000 lei ceva cu i7 si grafica dedicata
http://www.emag.ro/......EFQ4KBBBM/

| aura36 explică (pentru SouLIce):

Aceste laptop e bun? call meu-procesor-Intel-174-pentium-174-2020m-2-40ghz-4gb-500gb-amd-radeon-hd-7650m-1gb-Microsoft-windows-8-white-sve1513c1ew-ee9/pd/EY9JNBBBM/? ref=list_p1_l9

| SuicideSilence a răspuns:

Placa video integrata este un cip grafic integrat pe placa de baza sau in procesor
placa video dedicata este separata. aceasta are performante mult mai bune decat una integrata si poate fi inlocuita.
laptop-ul ales de tine este ok. poti rula aplicatii uzuale fara nici un fel de probeme. nu ese insa un laptop pentru jocuri. sigu. poti juca unele jocuri care nu sunt foarte pretentioase