| marinaran a întrebat:

ce inseamnă o placă integrată si placă dedicată? Un calculator le poate avea pe amandoua? Dar un laptop?

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

Vrei să spui interfață grafică, nu placă.
Aia integrată e numită astfel pentru ca funcția aceasta este integrată pe același cip pe care este și procesorul.
Cea dedicată are cipul ei grafic, care doar de asta se ocupă.
În general, cea "integrată" fură din memoria de sistem pentru cea video, iar aia dedicată are memorie proprie.
Atât pe un PC, cât și pe un laptop poți avea ambele variante, cu condiția ca:
1. Procesorul să aibă și cip grafic și
2. Să existe posibilitatea atașării celei dedicate.