| FashionVictim93 a întrebat:

Ce trebuie sa stiu pentru a spune ca am invatat de exemplu limbajul de programare JAVA la nivel de incepator sau la nivel mediu? La fel si in cazul bazelor de date cat si a limbajului PHP. As dori sa stiu exact cam ce trebuie stie. Multumesc!

Răspuns Apreciat de Editori
| derEinzelgängerWolf a răspuns:

In cazul Java,incearca sa te apuci sa inveti un framework,spre exemplu JavaFX,cu ajutorul unor tutoriale pe Youtube, iar daca intelegi ce apare acolo(aici ma refer mai mult la aspectul sintactic, intrucat pentru a putea invata un framework java sunt evident necesare niste cunostinte medii ale acestui limbaj(sa intelegei cocneptul de clasa, constructori, principii oop, etc.).Iar daca observi ca esti capabil sa inveti acest framework inseamna ca totusi ai niste baze mai solide in ceea ce priveste Java.In caz contrar iti recomand pe Youtube sau udemy cursurile de java ale lui John Purcell.Sunt gratis si explica foarte bine conceptele acestui limbaj de programare!

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu exista nicaieri o limita clara care sa iti spuna pana aici esti incepator de aici esti mediu. totul tine de experienta, de cat de mult lucrezi, ce proiecte lucrezi samd.

| cristimihailov a răspuns:

E mai complicat ce vrei tu, deoarece se folosesc in domenii diferite, pentru aplicatii diferite.

Daca java este un limbaj care este folosit in special pentru a fi independent de platforma, daca stii sintaxa nu inseamna ca o sa il si poti folosi in mod curent, deoarece ar trebui sa cunosti si niste librarii.

Pe de alta parte PHP-ul este folosit in special la web.

Ambele limbaje folosesc baze de date. Cum interogarile bazelor de date se fac in sql, ar trebui sa cunosti si asta.

Ceea ce intrebi tu ar fi echivalent cu: ce inseamna sa conduc la nivel mediu, cu licenta, o masina, o motocicleta si un excavator.

Poti sa le conduci pe toate daca chiar ai pasiunea asta, ceea ce poate nu e cazul curent, dar multi te vor intreba de ce vrei sa te plimbi cu toate cand una iti este de ajuns. Si in loc sa conduci la nivel mediu pe toate, mai bine fii profesionist in una.

Uita-te pe ele si daca iti place un limbaj mai tare, mergi pe el.

Au trecut demult timpurile in care deschideai cartea de C si te apucai de lupta.

Uita-te ce ai vrea sa faci, daca e vreun viitor in asta (degeaba te apuci sa scrii un motor de rendering 3d cand sunt unele foarte cunoscute si utilizate de toti... sau sa faci un joc cand oricine face asta).