| anonim_4396 a întrebat:

Salutare TPU sunt in clasa a 12-a la stiinte ale naturii si ma gandeam sa dau mai departe pe informatica programare. Problema e ca nu am facut programare decat in clasa a 9-a, in C++. La facultate incepi programarea de la 0 sau trebuie sa ai in anumit nivel de cunostinte? Eu in C++ am unnivel de baza, incepator, nu stiu foarte bine limbajul, iar in C# am in nivel mediu de cunostinte.

6 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Pai mai intai trebuie sa dai examenul de admitere, deci trebuie sa stii ceva informatica.
La facultate nu poate sa inceapa chiar de la 0, dar o sa poti invata si singura unde nu stii.

| Robert2580 a răspuns (pentru Bondarel99):

Admiterea poti sa o dai la matematica sau la informatica, nu ma tem ca nu intru ma tem ca o sa intru si o sa renunt asta e toata chestia ca vreau sa stiu din timp ce si cum.

| Bondarel99 a răspuns (pentru Robert2580):

Depinde de facultate, la Bucuresti parca da.
Trebuie sa iti si placa domeniul asta pentru ca altfel facultatea va fi un chin pentru tine, chiar daca intri.

| Robert2580 a răspuns (pentru Bondarel99):

Mie imi place programarea...chestia e ca acum imi pare rau ca nu m-am transferat la mate-info. As vrea sa incerc la Cluj sau la Iasi nu stiu sigur.

| Bondarel99 a răspuns (pentru Robert2580):

Intra pe site-ul lor si gasesti acolo toate informatiile despre admitere.
Daca iti place poti invata si singur, chiar de acum.
Cei mai buni singuri au invatat.

| AC4S4 a răspuns:

Sa presupunem prin absurd ca intri la facultatea de informatica (cu toate ca nu poti cu nivel de incepator la c++). Informatica se va face ca si cum toti au facut informatica in toti anii de liceu.