| annempp a întrebat:

cum este cel mai bine sa imi încarc telefonul? Să aștept până e la 0% si dupa sa il încarc până la 100%, sa il las peste noapte... Sau Nu e nici o problemă dacă de exemplu il încarc de la 50% până la 100% si nu il las peste noapte?

Răspuns Câştigător
| TronHD a răspuns:

Bateria este cel.mai slab punct al telefonului, nici o data nu tine cat ne dorim si de aceea trebuie sa avem grija de ea, nu e ok sa o lasi la 0% apoi sa il pui la 100% deoarece bateria se v.a strica in cel.mai mic timp din cauza ca ciclurile sunt insuficiente, cel mai recomandat e sa il pui la incarcat cand ai 15 sau 20% si sa il lasi pana la macar 80% dar daca e urgenta nu e problema daca se scoate mai devreme, nici daca o lasi peste noapte nu pateste nimic, deoarece telefonul inchide trecerea curentului atunci cand telefonul a atins 100% insa din nou sa fie pus la 15 sau 20%...
Daca telefonul este totusi unul de calitate nu o sa se afecteze performanta ei timp de 1 an sau 2. de obicei pentru telefoanele cu marci noi si ieftine se folosesc automat piese de calitate joasa pentru ca ei sa vand telefonul ieftin si sa castige mult...ei garantand piese de calitate...
Recomand SAMSUNG cu toata inima pentru performanta si baterie de durata

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu incarc si chiar daca are 80%. Dar varianta corecta este cea mentionata de TronHD. Daca faci ca mine poti strica bateria. Mna, la fel am facut si pe vechiul telefon Samsung si timp de 3 ani nu am avut probleme cu bateria. Abia dupa 3 ani a inceput sa dea semne ca trebuie inlocuita. Ce sa zic acum? Tu alegi ce si cum faci.

| N0H4CK a răspuns:

Nu contează de cate ori îl încarci. Ideal e sa nu-l lași să se descarce de tot și nici să se încarce până la 100%.
Când rămâne la 30/40 % baga-l la încărcat. Și când ajunge la 90% scoate-l.
In niciun caz nu-l lasă toată noaptea în priza!

| DragosMatei123 a răspuns:

Depinde ce telefon ai, s-a implementat (de acum mult timp) un mecanism care opreste incarcarea telefonului cand ajunge la 100%, desi acesta inca mai este conectat la priza.