| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot afla temperatura adevarata a procesorului, nu veniti cu programe deampulea

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Iti pui pla pe procesor si vezi daca frige.

| anonim_4396 explică (pentru sltlp):

laughing)))))))))) Sa nu mori prost

6 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Daca procesorul tau, sau mai exact placa de baza are senzori de temperatura o sa aflii temperatura cu orice program "deampulea", daca nu are nu ai cum sa o aflii. Decat sa o estimezi.

| Superior a răspuns:

HWMonitor,vezi temperatura nu doar la CPU, ci si consumul procesorului in momentul actual, si frecventa fiecaruia nuclec. E valabil si pentru. placa de baza, video, RAM si HardDisk.

| LinxCont a răspuns (pentru Superior):

Le-am folosit in acelasi timp si astea sunt etichetele temperaturilor:

http://s13.postimg.org/b4ny1hyx3/temperaturi.png

Senzorul de 49°C vad ca urmareste cei 2 senzori de 42°C (in sensul ca isi modifica temperatura simultan cu cei 2 senzori care clar sunt din CPU) si e denumit CPU in softul placii de baza.

| LinxCont a răspuns:

Am incercat SpeedFan - 49 grade
Softul placii de baza - 49 grade
Speccy - 42 grade
Core Temp - 42 grade

Toate softurile dau aceeasi temperatura corespunzator unui anumit senzor.

| sltlp a răspuns (pentru LinxCont):

Tu realizezi sper ca coretemp masoara temperatura procesorului si speed fan sau cel de la placa de baza de la chipset?
Si 2. Daca nu le folosesti pe toate in the same time, nu ai de unde sa stii.