| Alexandru390 a întrebat:

Cum pot instala Java pe linux respectiv ubuntu 20.04? Am văzut un tutorial pe YouTube dar nu funcționează. Și nici cu comenzile de pe site-ul Java nu au mers. Știți un tutorial mai ușor? Ceva care să mă ajute. Mulțumesc!

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu stiu cum ai facut si nu-mi pot da seama ce ai gresit dar sunt cateva chestii de care sa tii cont:
-fisierul de Java downloadat sa fie pe 64 sau 32 bit ca si OS-ul ce-l ai. Cred ca este pe 64 bit ca nu se mai lucreaza cu 32 bit!;
-folderul in care ai downloadat fisierul sau in care il dezarhivezi sa il deschizi ca administrator (root).