| d0areu a întrebat:

cum sa-mi schimb parola la wifi? ( deja imi fura cam mult net vecinii laughing) )

3 răspunsuri:
| AnaMaria20022015 a răspuns:

Aceasta procedura este foarte simpla: aveti nevoie doar de un ip. Acest ip difera in functie de routerul pe care il aveti. Uitati ip-urile:
Linksys - 192.168.1.1 or 192.168.0.1
DLink - 192.168.0.1 or 10.0.0.1
Apple - 10.0.1.1
ASUS - 192.168.1.1
Buffalo - 192.168.11.1
Netgear - 192.168.0.1 or 192.168.0.227
Ei bine eu am un router de la Romtelecom, anume un HUAWEI. Acum o sa va arat cum se schimba parola:
1. Intram in Browser (Internet Explorer, Mozilla, Opera, Safari, Google Chrome, nu conteaza) si scriem la adresa link-ul respectiv routerului tau. Al meu este un router Linksys. Dupa ce am dar [Enter] a aparut o casuta de autentificare. Personalul autorizat iti spune la instalarea routerului care este userul si parola, dar de cele mai multe ori parola este: admin si parola tot: admin.

2. Dupa ce ne-am logat putem configura routerul dupa cum ne place. Schimbarea parolei, a retelei wi-fi, se face la meniul Basic. Dupa ce am dat click pe basic, dam click pe Wireless Lan.

3. Inca un lucru catre vreau sa va indrept privirea este "Authentication Type" [il voi sublinia]. Un router wi-fi dispune de mai multe forme de securitate. Cele de care dispun toate sunt WEP, WPA-PSK si WPA2-PSK. Nu va recomand sa folositi encriptie de tip WEP. Aceasta este cea mai vulnerabila. (se poate sparge foarte usor). Folositi WPA2-PSK.
Casuta in care veti scrie parola este putin mai jos, veti vedea in poza.

4. Dupa ce ai terminat de modificat ce aveati nevoie dati click pe Submit.

| AnaMaria20022015 a răspuns:

Funda?