| CristianMD a întrebat:

Buna TPU

De 3 zile calculatorul scoate un sunet ciudat cand se pornea. dupa care disparea (2 minute sau ceva de genu)
acum trebuie sa-l lovesc la fiecare 5 secunde ca sa inceteze sunetu. si iar incepe iar incepe. de parca s-ar lovi un ventilator de un fir sau de plastic ceva. l-am desfacut l-am curatat de praf ( nu avea de loc ), am fost atent la fire ( nu s-e atarnau de nimic. nu se atingeau de nimica ). si e foarte enervant sunetu asta! te scoate din minti, vreo idee?

Răspuns Câştigător
| cm87 a răspuns:

Incearca sa desfaci calculatorul sa dai jos toate ventilatoarele si o sa vezi ca la fiecare este in mijloc un abtibild. ala il desfaci usor, nu il dai jos de tot. faci rost de ulei pentru mecanica fina si pui cate un pic la fiecare. le invarti cu mana pana isi face ungerea si le pui la loc. doar sa nu uiti sa lipesti inapoi abtibildele si apoi sa invarti. si cel mai important sa scoti de la curent calculatorul in timp ce lucri cu el. BAFTA!

4 răspunsuri:
| Antonia981 a răspuns:

Aaa,mi s-a intamplat si mie.Scoate un tziuit cv de genu nu? Ca sa nu mai scoata sunetul asta eu il inchideam si il aprindeam pana cand nu mai scotea. Aveam probleme cu unitatea pana cand am dus-o la reparat.Sau poate ca ai probleme cu placa de baza.

| Thejoiner_Yo_1998 a răspuns:

Sunt mai multe cauze!
1 ar fi cea a coolerelor! care s-au stricat!
2 cea de la hdd
3 cpu cand este vechi scoate sunete de la uzura (ca un scartait)
cel mai bine ar fi sa verifici rotatia coolerelor! si hdd - ul
sper ca te-am ajutat1

| DunhillBlue2013 a răspuns:

Uita-te la ventilatoru de la sursa de curent ca poate acolo atinge vreun fir... daca nu e nici acolo poate are nevoie de putine imbunatatiri! Bafta!winking

| ade111 a răspuns:

Nu e nimic asa a facut si al meu si a mai mers inca vreo 3 ani