| RukkyRukkya a întrebat:

Buna TPU de cateva zile calculatorul nu mi se mai aprinde..adica: apas butonul sa-l aprind nu se aprinde. ii dau cateva palme si il scot din priza apoi merge. daca ii dau restart din buton se stinge si daca incerc sa-l aprind nu se mai aprinde deloc. ce are?

Răspuns Câştigător
| thecakeisalie a răspuns:

E posibil sa aiba vreun contact imperfect pe la sursa, sau ceva de genul. Du-l la un service/magazin specializat si iti spune nenea de acolo exact ce are. Spor!

5 răspunsuri:
| T7uk a răspuns:

Eu am avut o problema similara. Doar ca la mine nu se mai deschidea deloc. Posibil sa fie de la sursa adica sa nu intre curent in el. Ar mai putea fi si de la placa de baza sau de la procesor. Ar fi mai bine sa chemi pe cineva sa se uite la el ca sa iti spuna exact ce problema are. Succes!

| jack993 a răspuns:

Si a meu face figuri se porneste numai cand vrea. cred ca e din buton nu face contact undeva.

| Panteryas a răspuns:

Nu ii mai da palme, deschide unitate, verifica daca toate cablurile de la sursa si de la carcasa sunt bine conectate la placa de baza, verifica garantia sursei si durata de viata!

| konon a răspuns:

Stai sa iti zic ceva eu cred ca e de la ram bagai rami tai intr-un alt calculator si vezi daca merg daca nu e e de la sursa. succes

| Daniel_Armando_1992 a răspuns:

Hmmm am avut si eu problema asta vezi ca s-ar putea sa fie de la rami bagai si scoatei iar sau mai bine pune alti daca nu inseamna ca este de la mufa care alimenteaza placa de baza scoateo si curata putin pinii aceia daca nu sursa.