| Lilly095 a întrebat:

De câteva zile telefonul mobil nu imi mai citeste cardul sd ( e destul de vechi cardulSD, cam din 2008). Azi am incercat sa il conectez la calculator insa imi spune ca trebuie sa il formatez. Cum as putea recupera fisierele de pe el...macar o parte dintre ele? Trebuie sa formatez prima data cardul si dupa aceea sa recuperez fisierele pierdute...sau cum?

2 răspunsuri:
| ionut258 a răspuns:

Probabil nu megre accesat de pe calculator pentru ca este corupt..incearca totusi sal reformatezi daca nu ai lucruri foarte pretioase pe elbig grin

| andreimada a răspuns:

Poi daca il formatezi inainte sa iei tot ce ai pe el, nu mai le poti lua. Reformatare inseamna ca se sterge tot ce este pe el! Posibil ca cardul de memorie sa fie virusat. Ar trebui sa incerci sa il bagi la alt telefon, sau sa il bagi la un calculator sau un laptop!
Sau, daca totusi nu ai ceva important pe card, formateaza cardul, iar apoi uitate daca iti va functiona!
Funda plz? :*