| roland2948 a întrebat:

De ce mi se incalzeste ventilatoru acela din lateralul laptopului.Mai demult nu mi se incalzea asa tare da acum e foarte fierbinte.Ce pot face? FUNDA Va rog raspuns urgent!

Răspuns Câştigător
| traveler a răspuns:

Aerul ce trece printre lamelele radiatorului procesorului din laptop ul tau nu mai are viteza datorita infundarii spatiilor dintre aripioare cu scame si praf minuscule depuse.
Circulatia greoaie duce la incalzirea mai mare a aripioarelor radiatorului si aerul putin ce trece are viteza mica si preia caldura de la un radiator incins.
Poti incerca tu sa dezfunzi radiatorul singur, daca ai la indemana (teoretic) trebuie aer sub presiune ce al potrivesti pe grila pe unde iese aerul si astfel fortezi praful sa se intoarca si sa fie evacuat invers circuitului impus de ventilatorul procesorului. Operatiumea o faci cu aparatul oprit si cu grija ca sa nu iasa cumva ceva apa din furtunul de aer.Aer mai poti lua adhoc si de la o roata de masina scoti ventilul si cu un furtun bagat pe valva poti avea aerul sub presiune necesar desprafuiri.Nu poti strica nimic, nu insista pe partea sensului pe unde se spira aer in laptop deoarece aerul poate rupe paletii ventilatorului, lucru grav ce scoate din functiune laptopul pina la inlocuirea acestuia.Succes

4 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Ventilatorul nu se incalzeste, se incalzeste radiatorul din cauza ca e plin de praf iar ventilatorul nu il mai poate raci din cauza ca aerul nu mai ajunge la radiator...desfa.l si mergi cu el la cea mai apropiata vulcanizare si sufla tot praful din el cu compresorul

| xButterflyxX a răspuns:

Este posibil sa se fi adunat praf, du-l la o firma de calculatoare sa ti-l curete.

| andreyyy09 a răspuns:

Incearca sa verifici daca este prafuit si cumparati un culer(huler) nu stiu sigur cum se numeste el va ajuta sa se raceasca laptopu-l mai repede iar ventilatorul sa nu se mai incalzeasca el se incalzea fiindca nu facea fata! funda?

| Danutz105 a răspuns:

Salut, Roland! Si eu am aceeasi problema cu laptopul si daca vrei sa nu mai faca asa ori cumperi o chestie dinacea cu ventilatoare dintr-un magazin din electronice, ori duci laptopul la curatare la un specialist. Mie mi-a schimbat ventilatorul si mi s-a stricat iar si acum am un ventilator separat... Sper sa fii fost de ajutor.