| anonim_4396 a întrebat:

de ceva timp am o problemă cu modem-ul de la telekom. Pica internetul apoi vine. Am citit ca e din vina parolei si ca mai e cineva conectat si faze da nu e asta ca nu ştie nimeni parola în afara de mine. Ca sa subliniez, folosesc wifi-ul pe telefon nu pe pc sau laptop. Ce ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

In primul rand, nu ai modem ci router.
In al doilea, nu ai de unde sti daca ti-a fost sparta parola sau nu si dupa ca un posibil intrus ar fi cauza.
Ca sa afli daca mai sunt conectate si alte dispozitive la reteaua ta, intorci routerul iar pe spate poti vedea IP-ul, username-ul si parola. Deschizi orice browser (si pe telefon e ok) si introduci in bara de cautare IP-ul, astepti ca pagina sa se incarce si introduci username-ul si parola si te conectezi. Undeva ar trebui sa vezi ce dispozitive sunt conectate.
Referitor la problema semnalului, fie routerul are probleme cu antenele, fie tefonul tau are probleme cu antena Wi-Fi.
Spre exemplu, eu am un J5 2017 iar daca ma indepartez de router la mai mult de 10 metri, are probleme (ciudate) in timp ce cu un J3 2016, prindeam semnal de la mai bine de 15 metri (doar ca sa vezi cum poate varia calitatea telefoanelor si capabilitatile lor).

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E antena proasta, or la telefon, or la router.